Simona Halep (33 de ani, 1130 WTA) și-a încheiat parcursul în competiția de calibru WTA 125k de la Hong Kong după numai două tururi.

Românca a fost eliminată de rusoaica Anna Blinkova (78 WTA), scor 6-2, 6-1, în 67 de minute.

Revenirea Simonei Halep, comentată de spanioli: „Ședere scurtă, dar rămâne un semn bun, după luni în care nu a jucat.”

După ce a condus cu 2-1 la game-uri, în setul întâi, Halep a mai câștigat un singur game din ultimele 13 jucate în partidă.

Comentând înfrângerea Simonei Halep, spaniolii de la Punto de break s-au pronunțat, scriind la cald următoarele:

„Halep s-a întors în circuit cu dorința intactă de a se reîntâlni cu victoria.”

„Simona Halep s-a întors în competiție la Hong Kong cu dorința intactă de a se reîntâlni cu gustul victoriei.

A reușit asta împotriva Arinei Rodionova, dar nu a putut să își continue șirul, înclinându-se în turul doi în fața unei grozave Anna Blinkova.

Șederea româncei în turneul asiatic a fost scurtă, dar rămâne un semn foarte bun, după luni în care nu a concurat din cauza suspendării pentru dopaj și din cauza accidentărilor,” au apreciat ibericii.

Simona Halep va mai juca la Hong Kong spre finalul lunii octombrie, când va începe turneul WTA 250.

Dacă nu va da curs unui alt wildcard, între timp, Simona Halep va avea o pauză de 25 de zile.