Andy Murray intra in istorie! E campion la US Open si primul britanic dupa 76 de ani care castiga un Mare Slem! Cum a castigat o finala FABULOASA in fata lui Djokovic: Tenis

Andy Murray a reusit sa castige primul titlu de Grand Slem din cariera!

Novak Djokovic - Andy Murray 6-7(10), 5-7, 6-2, 6-3, 2-6!

Primul set a fost cel mai echilibrat al finalei - 1 ora si 28 de minute s-au batut cei doi! Meciul a avut un debut nebun cu 2 breakuri in primele 2 seturi. Tie-break-ul a fost si el foarte spectaculos, Murray reusind sa castige dupa ce a avut 5 mingi de set ratate.

• Acum Finala Us Open Djokovic Incearca Sa Si Apere Trofeul Novak Djokovic Andy Murray 1 1

In al doilea set, Murray a parut sa preia categoric controlul meciului - s-a dus pana la 4-0! Nole a avut insa o revenire senzationala, egaland la 5! Britanicul a gasit insa forta de a castiga urmatoarele 2 game-uri si setul.

Setul 3 a fost cel mai scurt, Djokovic castigand categoric cu 6-2. Revenirea sarbului a continuat, reusind sa duca scorul la 2-0 si 3-1 in setul 4. Nole se impus si in acest set si a egalat scorul! Sarbul parea favorit in decisiv dupa aceasta revenire senzationala!

Murray a inceput foarte bine setul decisiv, reusind doua break-uri! Murray s-a distantat la 5-2 iar Djokovic a avut nevoie de interventia medicului.