VIDEO Alcaraz nu a mai rezistat și a plâns în direct, după eșecul cu Djokovic din finala olimpică. Ce a avut de spus

Carlos Alcaraz jocurile olimpice de la paris 2024 Novak Djokovic Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 05 August 2024, 12:35
Data actualizarii: Luni 05 August 2024, 13:33

Carlos Alcaraz a reacționat palpitant la eșecul suferit în finala olimpică.

7-6, 7-6, în două tiebreak-uri câștigate la trei, respectiv doi s-a impus sârbul Novak Djokovic, în detrimentul ibericului Carlos Alcaraz, în finala turneului olimpic de tenis de la Paris.

Carlos Alcaraz a plâns incontrolabil după ce a pierdut șansa aurului olimpic, la 21 de ani

La nici o lună după ce Alcaraz îl învingea pentru al doilea an la rând în finala competiției de la Wimbledon, „Nole” s-a revanșat tocmai pe zgura pariziană, unde spaniolul a ieșit, în acest an, în premieră campion.

Succesul surprinzător s-a încheiat cu emoții nemaivăzute pe chipul și în întregul corp al tenismenului balcanic, care a plâns cu tremur, minute în șir după terminarea partidei, dar și cu lacrimi de copil din partea tânărului Carlos Alcaraz.

Cu 16 ani mai tânăr decât Djokovic, cel mai tânăr finalist olimpic din istorie a făcut o declarație copleșitoare, în direct la televizor, în încercarea sa eșuată de a-și stăpâni emoțiile și lacrimile.

După ce s-a înclinat în fața celui mai experimentat finalist olimpic din istorie, Alcaraz a avut un discurs îngreunat de încărcătura emoțională a finalei olimpice: „Adevărul e că e dif...”, a încercat să spună Carlos, consolat între timp de Alex Corretja, care l-a îndemnat să își acorde timpul necesar pentru a se reculege.

Finala olimpică de la Paris, unul dintre cele mai bune meciuri de 2/3 seturi din acest mileniu

„E complicat. A fost o luptă intensă. O partidă de trei ore în două tiebreak-uri. Împotriva lui Djokovic nu e niciodată ușor.

S-a jucat la un nivel extrem de înalt. Au fost momente de meciuri importante, în care el a jucat mai bine. E dur să pierzi cum am pierdut eu această finală strânsă, dar știu că am dat totul,” a declarat Alcaraz pentru Eurosport.

Tenismenul care a pus Spania pe harta tenisului mondial, în noul mileniu, Rafael Nadal, acesta avea 22 de ani când a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Cu Nadal aproape de momentul retragerii definitive, spaniolii se mândresc cu Alcaraz, care are, la doar 21 de ani, patru titluri de mare șlem cucerite.

„Cum vedeți viitorul Simonei Halep?” Steffi Graf i-a răspuns Andreei Esca la întrebarea momentului în tenisul românesc