Ana Bogdan, perfectă la debutul la Roland Garros. 26 de lovituri câștigătoare și un duel de gală cu finalista din 2021

Ana Bogdan Roland Garros Tenis
Data publicarii: Luni 27 Mai 2024, 23:56
Data actualizarii: Luni 27 Mai 2024, 23:55

Ana Bogdan (31 de ani, 64 WTA) a debutat perfect la Roland Garros 2024, 6-1, 6-3 în doar o oră și 11 minute cu Elsa Jacquemot (21 de ani, 149 WTA).

Sportiva dinn Sinaia a evitat astfel a treia eliminare consecutivă în primul tur la Internaționalele Franței și are în față un meci foarte complicat cu Anastasia Pavlyuchenkova (32 de ani, 22 WTA), finalista din 2021.

Ana Bogdan, perfectă la debutul de la Roland Garros 2024

La fel ca Irina Begu, care nu a întâmpinat nicio problemă în partida cu Julia Riera, Bogdan a început meciul în viteza a patra, nu a luat piciorul de pe accelerație și a știut să-i arate adversarei că diferența de nivel există și nu se va evapora foarte ușor. Sigură pe propria aruncare, Ana a s-a impus de trei ori pe serviciul adversarei în primul set, câștigat cu 6-1 într-o jumătate de oră, iar tiparul de joc s-a respectat și în partea a doua a meciului.

Mai ofensivă decât în alte dăți, Bogdan a profitat din plin de fiecare minus din jocul unei adversare aflate la start de drum, iar de la mijlocul primului set până la 3-0 în manșa a doua a pus pe tabelă șapte game-uri consnecutive. A urmat un moment bun al tinerei franțuzoaicei, revenire de la 0-3 la 3-3, o trezire a fanilor, dar Ana a oprit-o la timp: încă trei game-uri în serie, un total de 26 de lovituri câștigătoare și prima victorie la Paris din 2022 încoace!

Finalista din 2021 iese în calea Anei Bogdan

Cu moralul sus și 110.000 de dolari în cont grație succesului din runda inaugurală, Ana va fi pusă, miercuri, în fața unei provocări majore. În calea sa va ieși Anastasia Pavlyuchenkova, rusoaica de 32 de ani care nu mai departe de 2021 pierdea finala de la Roland Garros în fața Barborei Krejcikova, în set decisiv.

De atunci, "Pavly", sfertfinalistă în 2011 și în 2023, a avut urcușuri și coborâșuri,  probleme cu accidentările, dar a revenit printre cele mai bune 30 de jucătoare ale lumii și va aborda partida din postura de favorită a hârtiei.

Pentru Ana, calificarea în turul secund reprezintă egalarea performanțelor din 2018, 2020 și 2022. Vârful în capitala Franței e un tur trei jucat în 2021 și pierdut dramatic, în trei seturi, cu Paula Badosa.

VIDEO EXCLUSIV Victor Hănescu despre Serena Williams (Poveștile Sport.ro)