FOTO ȘI VIDEO Ana Bogdan rupe normele! Românca s-a calificat pe tabloul principal de la Cleveland

Ana Bogdan Cleveland WTA Tenis Ana Bogdan
Data publicarii: Luni 19 August 2024, 09:51
Data actualizarii: Luni 19 August 2024, 09:51

Ana Bogdan are planuri mari la acest turneu de borna WTA 250.

Ana Bogdan a reușit să se califice pe tabloul principal al turneului WTA 250 "Tennis in the Land" de la Cleveland, Ohio, după o victorie impresionantă în fața belgiencei Greet Minnen.

Românca, care ocupă locul 103 în clasamentul WTA, s-a impus în două seturi, cu scorul de 6-3, 6-3, într-un meci care a durat o oră și 37 de minute. Deși a început mai greu și a fost condusă cu 3-0 în primul set, Ana Bogdan a reușit să câștige șase game-uri consecutive, dominând ulterior jocul.

• Ana Bogdan

Pe tabloul principal, Ana Bogdan va întâlni în primul tur pe Leylah Fernandez, locul 27 WTA și a doua favorită a turneului. Aceasta va fi a doua întâlnire directă între cele două jucătoare, prima confruntare având loc în luna mai, la Roma, unde Ana Bogdan a câștigat în două seturi.

De asemenea, Jaqueline Cristian, o altă jucătoare din România, va debuta în competiție împotriva lui Greet Minnen, care a intrat pe tabloul principal ca "lucky loser". Dacă ambele românce își vor câștiga meciurile din primul tur, se vor întâlni în runda următoare, luptând pentru un loc în sferturile de finală ale turneului.