Tiriac Foundation Trophy Anca Todoni Miriam Bulgaru Patricia Tig WTA bucuresti Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 18:05
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 18:08

Ziua de marți, 10 septembrie, a fost un succes pentru tenisul feminin românesc.

Miriam Bulgaru, Patricia ȚigAnca Todoni și Irina Begu au reușit marți, 10 septembrie, calificarea în optimile Țiriac Foundation Trophy, turneul WTA 125k de la București.

Împotriva numărului 351 mondial, italianca Fossa Huergo, Miriam Bulgaru (202 WTA) s-a impus categoric, scor 6-1, 6-3.

România, trei șanse la sferturile Țiriac Foundation Trophy

• Minimum o româncă va fi în sferturile turneului WTA 125k de la București.

Modelul i-a fost urmat de Patricia Țig (300 WTA), care nu a avut milă de conaționala Irina Bara (235 WTA), învingând-o scor 6-1, 6-2.

Anca Todoni (132 WTA) a confirmat cele două victorii, dar și sezonul extraordinar pe care l-a avut până acum cu un succes împotriva Dalilei Jakupovic (258 WTA), conturat în minimum de seturi, 7-5, 6-3.

Din nefericire, Sara Maria Popa (404 WTA) a câștigat doar un set în șaisprezecimea disputată împotriva argentiniencei Maria Lourdes Carle (81 WTA), finalizată scor 6-4, 3-6, 7-5.

Ziua a fost încheiată cu o retragere din partea Cristinei Dinu, care a renunțat la lupta cu Irina Begu la scorul de 2-6, 0-3.

Anca Todoni, o nouă stea pe cerul tenisului românesc (Poveștile Sport.ro)

Patricia Țig - Irina Begu, duel autohton puternic, în optimile de finală

Celor trei jucătoare menționate li se va alătura în faza optimilor de finală Irina Begu. Ea a trecut de Cristina Dinu, scor 6-2, 3-0 (ret.)

În faza ultimelor șaisprezece jucătoare, România va avea, așadar, trei încercări pentru accedere în sferturile de finală.

Țig va avea meci cu Begu ori Dinu, pe când Anca Todoni și Miriam Bulgaru vor primi replica unei olandeze, respectiv a unei sârboaice.