Carlos Alcaraz a debutat cu victorie în turneul ATP Masters 1000 de la Beijing, China.

Tenismenul din Murcia l-a eliminat pe francezul Giovanni Mpetshi Perricard (51 ATP), scor 6-4, 6-4, după o oră și douăzeci de minute de joc.

Alcaraz, enervat la culme de arbitru

Număr trei mondial și dublu campion de Grand Slam în 2024, Alcaraz s-a enervat puternic pe arbitru, atunci când acesta din urmă l-a penalizat de două ori, în primul set, pentru tragere de timp.

„Ăsta nu e tenis. Eu sunt mereu rapid, nu primesc niciodată avertismente. Tu mi-ai dat două încă din primul set. E imposibil de jucat tenis în modul acesta,” i-a reproșat Alcaraz oficialului partidei.

Număr trei mondial, Alcaraz a mai avut probleme cu respectarea timpului obligatoriu dintre puncte

• Conform regulamentului, maxim 25 de secunde pot să treacă între finalul punctului anterior și serva punctului în chestiune.

Alcaraz s-a lovit de această problemă și în turneul jucat pe iarba de la Queen's, în vară.

„Uneori mă simt grăbit. Nu se pune problema să mă duc să mă șterg cu prosopul între puncte. Dar nu îmi ajunge timpul nici să cer mingi. Primesc două și nici măcar nu le pot testa săritura,” se plângea Alcaraz, în Marea Britanie, conform Express.