Bianca Andreescu Jasmine Paolini Tenis WTA Wimbledon Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 05 Iulie 2024, 17:45
Data actualizarii: Vineri 05 Iulie 2024, 17:46

Bianca Andreescu a cedat clar duelul cu Jasmine Paolini, din turul trei al competiției de mare șlem de la Wimbledon.

Jasmine Paolini (7 WTA) a avansat în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, după o victorie scor 7-6 (4), 6-1 obținută în detrimentul Biancăi Andreescu.

Finalista Roland Garros din acest an a reușit trei break-uri din trei posibile, în setul secund al partidei cu jucătoarea canadiană.

Bianca Andreescu a cedat categoric setul secund al meciului cu finalista de la Paris

Număr 174 mondial înaintea începerii întrecerii din Londra, Bianca Andreescu urcă 8 locuri în urma celor două victorii semnate pe iarba londoneză în acest an.

Jaqueline Cristian și Linda Noskova sunt adversarele învinse de Bianca Andreescu pe tabloul principal de la Wimbledon 2024.

Bianca Andreescu, „monstruoasă” în urmă cu 5 ani: reușea 48 de victorii dintr-un total de 55 meciuri

Financiar, cele două succese legate i-au asigurat un cec în valoare de 169,763 de euro.

În 2024, Bianca Andreescu a câștigat opt din cele douăsprezece meciuri oficiale jucate.

Spre comparație, în 2019 - cel mai bun sezon al carierei sale, când a ieșit campioană la US Open -, Bianca Andreescu a strâns 48 de victorii dintr-un total neverosimil de 55 de dueluri oficiale înregistrate.