VIDEO Ca în vremurile bune! Rafael Nadal s-a calificat în finala turneului de la Bastad

ATP BAstad rafael nadal Tenis
Data publicarii: Sambata 20 Iulie 2024, 16:33
Data actualizarii: Sambata 20 Iulie 2024, 16:43

După 776 de zile de finala de la Roland Garros 2024, Rafael Nadal a ajuns în ultimul act de la ATP Bastad.

Spaniolul l-a învins sâmbătă pe croatul Duje Ajdukovic în trei seturi, 4-6, 6-3, 6-4, şi s-a calificat în finala turneului ATP 250 pe zgură din oraşul suedez Bastad.

Aflat pe locul 261 în clasamentul ATP, Rafael Nadal s-a impus la capătul a două ore şi 12 minute de joc în faţa lui Duje  Ajdukovic, locul 130 ATP, venit din calificări. În sferturi, spaniolul avusese un meci-maraton, de trei ore şi 59 de minute, împotriva lui Mariano Navone.

În finală, Rafael Nadal va juca în finala de la Bastad cu câştigătorul meciului dintre portughezul Nuno Borges (51 ATP) şi argentinianul Thiago Tirante (121 ATP).

Fostul lider mondial  a beneficiat de un wild card în Suedia pentru a pregăti turneul din cadrul Jocurilor Olimpice, de la Roland Garros, unde va participa atât la simplu, cât şi la dublu (27 iulie-4 august).

"A fost un meci dificil, am avut un adversar dificil, a venit cu multă încredere. Până la urmă am găsit o cale să supraviețuiesc și să joc o finală după mult timp. Sunt fericit. M-am luptat pe toată durata turneului să ajung aici. Meciuri ca acestea mă ajută să progresez", a declarat sportivul la finalul partidei.