Carlos Alcaraz rafael nadal Wimbledon Tenis Carlos Alcaraz
Data publicarii: Vineri 12 Iulie 2024, 20:21
Data actualizarii: Vineri 12 Iulie 2024, 20:21

Carlos Alcaraz continuă să-și demonstreze statutul de campion la Wimbledon.

Spaniolul s-a calificat în finala ediției din 2024, după ce a obținut o victorie convingătoare împotriva lui Daniil Medvedev în semifinala de vineri, după un meci intens care a durat 2 ore și 59 de minute.

Într-un prim set disputat, ambii jucători și-au pierdut de câte două ori serviciul. Medvedev s-a impus în tiebreak cu un scor categoric de 7-1, dar Alcaraz a revenit puternic în următoarele seturi. Ibericul a dominat seturile doi și trei, câștigându-le cu 6-3, 6-4. În setul patru, Alcaraz a început cu un break, dar Medvedev a restabilit echilibrul. La 3-3, Alcaraz a reușit un break decisiv, care i-a asigurat calificarea în finală.

• Carlos Alcaraz

Carlos Alcaraz, în ceafa lui Nadal

Carlos Alcaraz a devenit al doilea cel mai tânăr jucător care ajunge în finalele de la Roland Garros și Wimbledon în același sezon, la vârsta de 21 de ani și 68 de zile. Recordul este deținut de Rafael Nadal, care a reușit această performanță în 2006, la 20 de ani și 34 de zile.

Anul trecut, Alcaraz a triumfat la Wimbledon după o victorie memorabilă împotriva lui Novak Djokovic. În acest an, s-ar putea să se reîntâlnească cu Djokovic în finală, dacă sârbul va reuși să treacă de italianul Lorenzo Musetti în a doua semifinală.