Ana Bogdan (120 WTA) a fost eliminată în prima partidă jucată în turneul WTA 1000 de la Beijing.

Ana Bogdan, doar șapte game-uri câștigate în fața Sofiei Kenin

Sofia Kenin (168 WTA) a învins-o pe sportiva din țara noastră, scor 7-5, 6-2, la capătul unei partide jucate în 86 de minute.

Pentru prezența pe tabloul principal, jucătoarea din Sinaia va primi un cec în valoare de €25,967.

În sezonul 2024, Ana Bogdan (31 de ani) a ajuns la 15 victorii și 21 de înfrângeri. Cel mai bun rezultat recent al său a fost sfertul de finală jucat în turneul WTA de la Cleveland, SUA.

Bogdan în 2024:, finală la Transylvania Open, în februarie și sfert, la Cleveland, în august. A strălucit și în Cupa Billie Jean King, în tricoul României

În actuala stagiune, cea mai impresionantă performanță a Anei Bogdan rămâne finala jucată în turneul WTA 250 de la Cluj-Napoca, Transylvania Open. În finala acelei competiții - transmise în direct și în exclusivitate de PRO Arena și VOYO, Bogdan a fost învinsă în două seturi de Karolina Pliskova, 6-4, 6-3.

În aprilie, Ana Bogdan a contribuit decisiv la calificarea României pentru turneul final al Cupei Billie Jean King. Alături de Jaqueline Cristian, Bogdan a reușit să pună umărul la întoarcerea barajului, de la 0-2 la meciuri.

Meciurile româncelor din runda inaugurală a competiției de la Beijing

• Ana Bogdan - Sofia Kenin 5-7, 2-6
  • Jaqueline Cristian - Anna Bondar
  • Irina Begu - Ye-Xin Ma
  • Gabriela Ruse - Sijia Wei

Jaqueline Cristian, Irina Begu și Gabriela Ruse vor fi programate să debuteze în competiția propriu-zisă de la Beijing joi, 26 septembrie.

Conform orarului, toate cele trei jucătoare din țara noastră vor evolua de la ora 09, fus orar românesc.