Jannik Sinner Carlos Alcaraz Tenis ATP US Open 2024 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 28 August 2024, 12:15
Data actualizarii: Miercuri 28 August 2024, 12:13

US Open 2024 | Emoții pentru Carlos Alcaraz și Jannik Sinner, încă din primul tur.

Jannik Sinner și Carlos Alcaraz au întâmpinat probleme în partidele câștigate în cadrul turului întâi al Openului American, ediția 2024.

La primul meci oficial de la auzirea veștilor despre scandalul de dopaj, numărul unu ATP a ezitat și a pierdut primul set cu 6-2, în fața americanului Mackenzie McDonald (140 ATP). A fost 2-6, 6-2, 6-1, 6-2 pentru Sinner, într-un meci încheiat în mai puțin de două ore și jumătate.

Sinner și Alcaraz au pierdut câte un set în primul tur la US Open 2024

Alex Michelsen (49 ATP), tot din SUA, îl așteaptă pe Sinner, în a doua rundă competițională.

Ulterior, Carlos Alcaraz a pierdut set în fața australianului Li Tu (186 ATP), pe care l-a depășit în patru seturi, scor 6-2, 4-6, 6-3, 6-1, în două ore și patruzeci și cinci de minute.

Sinner, revenire de la deficit de set și break, în meciul cu McDonald

În turul doi, campionul turneelor de la Roland Garros și Wimbledon îl va avea ca oponent pe olandezul Botic Van De Zandschulp (74 ATP), care l-a învins în prima rundă, în minimum de seturi, pe Denis Shapovalov.

Campion en-titre la New York este Novak Djokovic. Sârbul a câștigat finala US Open 2023 în minimum de seturi, în detrimentul rusului Daniil Medvedev.