Ce sumă de bani și-a asigurat Jaqueline Cristian după victoria uriașă de la China Open Tenis

Românca a avut o evoluție entuziasmantă în fața unei adversare de top.

Jaqueline Cristian, locul 80 mondial, s-a calificat, sâmbătă, în turul trei la China Open, turneu cu premii de aproape nouă milioane de euro.

Cristian (26 de ani) a trecut în turul doi de sportiva cehă Berbora Krejcikova (locul 10 mondial, 28 de ani), favorită 7, scor 1-6, 6-4, 7-5.

Meciul a durat două ore şi 51 de minute. În turul trei, Cristian va evolua cu o altă sportivă din Cehia, Karolina Muchova, în vârstă de 28 de ani şi locul 49 mondial. Accederea în turul trei la China Open este recompensată cu 65 de puncte WTA şi 59.100 de dolari.

Jaqueline Cristian a învins-o pe Barbora Krejcikova (10 WTA) la China Open

• Jaqueline Cristian Hot

Românca a fost condusă cu 3-1 în setul secund, dar a reuşit să revină şi s-a impus cu 6-4, iar în decisiv Krejcikova (28 ani, 10 WTA) a avut 4-1, ratând patru mingi de meci la 5-4, după care Jaqueline s-a impus în prelungiri (7-5).

Jaqueline Cristian are acum 2-1 în meciurile directe cu Krejcikova, pe care a învins-o anul acesta la Madrid, în turul secund, cu 2-6, 6-0, 6-2. Cehoaica s-a impus în prima lor confruntare, în 2022, la Sydney, în optimi, cu 6-1, 7-5.