Cel mai lung meci din ISTORIA turneelor de Grand Slam feminin!!! Vezi cat a durat partida Schiavone - Kuznetova! Tenis

Francesca Schiavone cap de serie numarul 6, s-a calificat in sferturile de finala la Australian Open, la capatul celui mai lung meci din istoria turneelor de Grand Slam la feminin, contra rusoaicei Svetlana Kuznetova, scor 6-4, 1-6, 16-14,

Schiavone si Kuznetova, favorita numarul 23, au jucat timp de patru ore si 44 de minute, acest meci depasind recordul de anul trecut, la partida dintre Barbora Zahlavova Strycova (Cehia) si rusoaica Regina Kulikova, incheiat in patru ore si 19 minute, scor 7-6 (7/5), 6-7 (12/10), 6-3.

Cu 47 de ghemuri, meciul s-a apropiat si de recordul turneului, detinut de Chanda Rubin si Arantxa Sanchez in 1995, americanca invingand-o pe spanioloaica in 48 de ghemuri, scor 6-4, 2-6, 16-14.

Cele doua jucatoare au fost nevoite sa solicite si ingrijiri pe parcursul meciului, italianca pentru plex si rusoaica pentru dureri la picior.

In turul urmator, Schiavone, castigator la Roland-Garros in 2010, o va intalni pe numarul 1 mondial, daneza Caroline Wozniacki.

Sursa: Mediafax