Românca s-a impus cu 6-2, 4-6, 6-4 în fața australiencei Arina Rodionova, în prima rundă a turneului WTA 125k de la Hong Kong.

Tennis World USA: ”Halep supraviețuiește unui meci dramatic!”

Presa internațională a reacționat imediat după finalul partidei care s-a întins pe durata a două ore și opt minute.

Simona Halep supraviețuiește unui meci dramatic și obține prima victorie în mai bine de doi ani”, au titrat americanii de la Tennis World USA.

Jurnaliștii americani au scris că Simona Halep a început în forță partida cu Rodionova, însă pe parcursul meciului, românca nu a putut ține ritmul din startul înfruntării și a avut ceva probleme.

Simona Halep a revenit cu o victorie pe teren după o absență de cinci luni. A învins-o pe Arina Rodionova laa WTA 125k Hong Kong și a obținut prima victorrie după ce a învins-o pe Anastasia Potapova la turneul de la Cincinnati din 2022.

Miercuri, fostul lider mondial a jucat primul său meci după o accidentare la genunchi care a forțat-o să se retragă în timpul meciului de la Trophee Clarins în mai. După un start în forță, românca a început să aibă ceva probleme și să arate semne de oboseală, dar, după puțină dramă, a reușit într-un final să o învingă pe Rodionova cu 6-2, 4-6, 6-4 în mai bine de două ore de joc”, au scris americanii.

Ce a spus Simona Halep după ce a învins-o pe Arina Rodionova

Aș vrea să le mulțumesc tuturor că au venit. Am fost binevenită. A fost o plăcere să revin aici și să joc primul meci după câteva luni de pauză.

E prima victorie în ultimii doi ani. Se simte bine, chiar dacă sunt foarte obosită. Am venit aici deoarece am primit un wildcard. Sunt recunoscătoare pentru ocazia acordată.

Aici mă simt grozav, de aceea am luptat din greu și am reușit să câștig,” a declarat Halep, pe suprafața de joc, imediat după încheierea duelului.

În turul doi, Simona Halep se va duela cu rusoaica Anna Blinkova, a șaptea favorită la ridicarea trofeului