”TENIS. Dinamo – campioană națională la echipe masculin”, a anunțat duminică CS Dinamo București pe pagina oficială de Facebook a clubului din Șoseaua Ștefan cel Mare:

”Echipa masculină de tenis a CS Dinamo a câștigat ieri titlul național, după ce s-a impus cu 7-0 în finala cu Steaua.

Echipa a fost formată din: Filip Jianu, Nicholas-David Ionel, Vlad Dancu, Gheorghe Claudiu Schinteie, Valentin Mihail Vanță, Alex Cosmin Pavel, Alexandru Cristian Dumitru, Victor Cornea și Laurențiu Albert Badea. Căpitan nejucător: Bogdan Toma.

La feminin, Dinamo s-a clasat pe locul 4. Echipa a avut următoarea componență: Irina Fetecău, Sophie Jurcă, Alexia Shara Iancu, Anastasia Necula, Ioana Maria Alexandrescu, Sara Victoria Bălan, Maria Eliza Teodorescu, Sara Maria Dragnea.

Campionatul Național pe echipe seniori a avut loc la Centrul Național de Tenis de la București”.

Ana Bogdan merge ca trenurile din Japonia! Încă o victorie rapidă pentru româncă la turneul de la Osaka

Una dintre cele mai în forme jucătoare românce de tenis în acest moment este Ana Bogdan.

Ea a reuşit să acceadă pe tabloul principal de simplu al turneului WTA 250 de la Osaka (Japonia), dotat cu premii totale de 267.080 de dolari, duminică, după ce a învins-o pe japoneza Naho Sato cu 6-3, 6-3, în ultimul tur al calificărilor.

Ana Bogdan (31 ani, 120 WTA) a câştigat după o oră şi 23 de minute, la prima sa confruntare cu Sato (23 ani, 331 WTA).

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 2.890 de dolari şi 19 puncte WTA.