FOTO Djokovic a mai bătut un record istoric, dar i-a criticat pe francezi chiar pe teren, la Roland Garros. Ce s-a întâmplat

Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 03 Iunie 2024, 22:20
Data actualizarii: Luni 03 Iunie 2024, 22:24

Djokovic, enervat de organizatori. A riscat o accidentare gravă în optimile Roland Garros 2024.

În Era Open, nimeni nu a câștigat mai multe meciuri în turneele de mare șlem. Prin calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros 2024, Novak Djokovic a semnat cel de-al 370-lea succes în competițiile majore.

La 37 de ani, tenismenul din Serbia a stat 4 ore și 39 de minute pe teren și l-a învins pe numărul 27 mondial, argentinianul Francisco Cerundolo, scor 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3.

Novak Djokovic, enervat la culme de organizatorii Roland Garros

Totuși, în setul patru Djokovic a avut emoții nu doar din cauza genunchiului, care i-a dat probleme pe întreaga durată a partidei, ci și din cauza tabelei; la scorul de 2-4 în manșa a patra, care ar fi putut rămâne ultima, în cazul în care Cerundolo ar fi gestionat mai lucid situația favorabilă, „Nole” a alunecat pe zgura umedă a Arenei Philippe-Chatrier.

Imediat după, meciul s-a oprit preț de câteva minute, arbitrul permițându-i liderului ATP să se curețe de zgură și să se scuture de sperietura prin care a trecut.

Djokovic a jucat sub efectul analgezicelor, în condițiile în care a acuzat dureri la genunchi

Dar Djokovic nu i-a iertat pe organizatorii parizieni pentru ce a pățit. I-a felicitat în mod sarcastic și a făcut-o cu voce tare, în auzul spectatorilor: „Felicitări! Știți voi mai bine decât noi, jucătorii. Nu e alunecos deloc. Nu e periculos deloc. Felicitări supervizorului, felicitări staff-ului de la terenuri, bravo vouă!”, au fost cuvintele adresate de Djokovic cu ironie.

„Djokovic sau cum îl cheamă...” Ion Țiriac, moment savuros la turneul ATP întors la București