VIDEO Două dintr-o lovitură! Anca Todoni și Miriam Bulgaru, OUT de la turneul din Budapesta

Anca Todoni Miriam Bulgaru WTA Tenis Anca Todoni / Sursă: Imago Images
Data publicarii: Marti 16 Iulie 2024, 19:03
Data actualizarii: Marti 16 Iulie 2024, 19:02

Anca Todoni și Miriam Bulgaru au fost eliminate în primul tur al turneului WTA 250 Budapest Grand Prix.

• Turneul este desfășurat la Budapesta și dispune de premii totale de 232.244 de euro.

Anca Todoni a decat în fața chinezoaicei Xiyu Wang

Anca Todoni, locul 142 în lume, a fost învinsă marți de chinezoaica Xiyu Wang, locul 54 WTA și a treia favorită a turneului.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 7-6 (7/4), 7-5 după două seturi foarte echilibrate. În ciuda faptului că Todoni, "perla" României, în vârstă de 19 ani, a avut șansa să câștige setul secund, când a servit pentru victorie, Wang a revenit și a obținut victoria după două ore și 20 de minute de joc.

• Anca Todoni / Sursă: Imago Images

Miriam Bulgaru, învinsă de Rebecca Sramkova

Miriam Bulgaru, locul 218 WTA, a pierdut în fața slovacei Rebecca Sramkova, locul 109 în ierarhia WTA, într-un meci intens, care a avut în componență trei seturi.

Sramkova s-a impus cu 6-3, 4-6, 6-4 după aproape două ore și 40 de minute de joc.

Bulgaru, în vârstă de 25 de ani și venită din calificări, în urma acestei înfrângeri și-a asigurat în cont un cec de 2.512 euro și 19 puncte WTA.