Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 11:50
Data actualizarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 11:53

Emma Răducanu, într-un nou impas.

Emma Răducanu a rezistat doar un set în sfertul de finală pe care l-a jucat, în cadrul turneului WTA 500 de la Seul, împotriva rusoaicei Daria Kasatkina.

Întâlnirea dintre numerele 70 și 13 WTA a fost întreruptă abrupt, la capătul manșei întâi, câștigate de Kasatkina, scor 6-1.

Emma Răducanu mai adaugă o retragere și o accidentare „la colecție”

După 34 de minute de joc, favorita principală la câștigarea trofeului a avansat în semifinalele competiției prin retragerea medicală a britanicei Emma Răducanu.

Afectată în mișcarea în teren și la serviciu, Emma Răducanu a ales să părăsească lupta, din cauza unei accidentări la piciorul stâng.

Emma Răducanu, sezon încurajator, după 2023, an în care a suferit trei operații

Chiar și diminuată din punct de vedere fizic, Răducanu și-a demonstrat abilitățile impresionante la retur, dar asta nu a fost suficient pentru a fi relevantă pe tabela de marcaj, în această partidă cu Daria Kasatkina.

În sezonul 2024, Emma Răducanu (21 de ani) a acumulat 20 de victorii dintr-un total de 33 de meciuri oficiale disputate.

În 2023, Răducanu a suferit trei intervenții chirurgicale pentru a combate problemele de dureri cronice, acuzate la nivelul încheieturilor ambelor mâini, respectiv la una dintre glezne.

Anul trecut, Răducanu a jucat doar zece meciuri oficiale, din care a pierdut cinci.