Novak Djokovic Clasament ATP Jannik Sinner Roland Garros 2024 Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 04 Iunie 2024, 18:21
Data actualizarii: Marti 04 Iunie 2024, 18:29

După ce a ajutat-o pe Simona Halep să devină număr unu WTA, Darren Cahill a înregistrat un nou succes istoric în tenisul mondial.

Novak Djokovic (37 de ani) s-a retras din ediția 2024 a turneului de la Roland Garros înainte de a fi disputat meciul pe care îl avea programat în faza sferturilor de finală.

Tenismenul sârb a apreciat durerile acuzate la genunchi ca fiind mult prea serioase pentru a-și continua lupta pentru al patrulea trofeu al carierei la Paris.

2024, an de vis pentru Jannik Sinner: a câștigat primul Grand Slam, iar acum devine număr unu mondial

• Jannik Sinner are 22 de ani și un titlu de mare șlem în palmares, cucerit la Melbourne, în 2024.
  • Darren Cahill este unul dintre antrenorii jucătorului italian.

Norvegianul Casper Ruud a fost trimis automat în semifinalele competiției, unde s-ar putea duela cu Alexander Zverev (4 ATP), jucătorul care l-a eliminat pe Rafael Nadal în runda inaugurală.

Decizia luată de jucătorul din țara vecină înseamnă pentru Djokovic și pierderea primului loc în clasamentul ATP. Începând de luni, 10 iunie, Jannik Sinner va deveni primul italian din istorie care primește statutul de număr unu mondial în tenis.

Sinner, primul italian din istorie care urcă pe prima treaptă a clasamentului ATP

Elevul lui Darren Cahill se descurcă de minune la Paris. După titlul cucerit la Melbourne în urma unei finale în care l-a învins pe Daniil Medvedev de la 0-2 la seturi, Sinner s-a calificat pentru prima oară în carieră în semifinalele turneului de la Roland Garros.

În faza sferturilor de finală, după 2 ore și 29 de minute de joc, Sinner a dispus de Dimitrov, scor 6-2, 6-4, 7-6 (3). În penultimul act competițional, Sinner va primi replica învingătorului din duelul Carlos Alcaraz - Stefanos Tsitsipas.

„Djokovic sau cum îl cheamă...” Ion Țiriac, moment savuros la turneul ATP întors la București