Europa așteaptă salvarea de la Alcaraz! Cum stau lucrurile în Laver Cup

Carlos Alcaraz Ben Shelton Europa Frances Tiafoe Laver Cup Tenis
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 09:50
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 09:46

Echipa "Restului Lumii" este foarte aproape de a câștiga pentru a treia oară consecutiv Laver Cup, după ce a preluat conducerea cu 8-4 în fața Europei, la finalul celei de-a doua zi a competiției desfășurate la Berlin.

După ce prima zi s-a încheiat la egalitate, 2-2, sâmbătă, „mondialii”, sub comanda lui John McEnroe, au câștigat două din cele trei meciuri de simplu și meciul de dublu.

Frances Tiafoe a dat startul succesului mondialilor, reușind să-l învingă pe rusul Daniil Medvedev cu 3-6, 6-4, 10-5.

După ce a pierdut primul set, Tiafoe (locul 16 ATP) a revenit puternic, cu un break devreme în al doilea set și a câștigat super tie-break-ul. Astfel, "mondialii" au preluat conducerea cu 4-2.

Carlos Alcaraz a readus speranțele Europei, câștigând fără probleme în fața lui Ben Shelton cu 6-4, 6-4, după ce a egalat scorul la 4-4.

Spaniolul, învingător la Roland Garros și Wimbledon în acest an, s-a dovedit eficient în momentele critice și a salvat cinci mingi de break.

Cu toate acestea, Taylor Fritz a readus "Team World" în avantaj, după ce l-a învins pe germanul Alexander Zverev cu 6-4, 7-5, iar în meciul de dublu, cuplul format din Ben Shelton și Alejandro Tabilo a obținut o victorie categorică, 6-1, 6-2, împotriva echipei europene formate din Casper Ruud și Stefanos Tsitsipas, ducând scorul la 8-4.

Ziua decisivă de duminică va aduce noi confruntări, iar pentru ca Europa să întoarcă soarta competiției, Medvedev, Zverev și Alcaraz vor trebui să câștige toate meciurile.

Fiecare victorie de duminică valorează 3 puncte, iar prima echipă care atinge 13 puncte va câștiga trofeul.