Gabriela Ruse (26 de ani, 93 WTA) nu a avut milă de adversara sa, în prima partidă jucată în turneul WTA 125k de la Hong Kong.

Sportiva din București a învins-o pe Qiang Wang (403 WTA) cu 6-0, 6-4, într-un duel care a durat numai 54 de minute.

Gabriela Ruse, victorie fulgerătoare: a stat pe teren doar 54 de minute

• Gabriela Ruse a ajuns la 35 de victorii în 2024.

În setul de deschidere, Gabriela Ruse a legat trei break-uri consecutive pe serva adversarei, tranșând soarta manșei în doar șaptesprezece minute.

În a doua parte a meciului, Ruse s-a scos singură dintr-o situație potențial complicată; a revenit, de la 3-4 în setul secund, semnând două break-uri la rând și încheind partida cu o serie de trei game-uri adjudecate la rând.

Simona Halep vrea să imite prestația Gabrielei Ruse miercuri, 2 octombrie, după ora 12:00

Simona Halep va intra în concurs la Hong Kong miercuri, 2 octombrie. Partida Simonei Halep cu Arina Rodionova, din Australia, este programată a patra pe terenul central.

Duelul Simonei Halep este estimat să înceapă după ora 12:00.