Ana Bogdan (120 WTA) și Irina Begu (100 WTA) s-au oprit devreme în competiția de o mie de puncte de la Wuhan.

Sportiva din București s-a oprit în runda inaugurală, după o înfrângere suferită în trei seturi în fața americancei Bernarda Pera (95 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-2.

Insucces în trei seturi, suferit de Irina Begu în fața unei „vecine” de clasament

De la 3-0 pentru nord-americancă în setul decisiv, Begu a încercat să se apropie, revenind până la 4-2, dar a cedat un ultim break în finalul confruntării.

De partea opusă, jucătoarea din Sinaia s-a oprit la Wuhan în finala calificărilor. Bogdan a fost depășită de japoneza Mai Hontama (134 WTA), scor 6-3, 7-6 (3), după ce, în semifinalele preliminariilor, o învinsese pe britanica Harriet Dart.

Ana Bogdan a ajuns pe locul 120 mondial, după un început de an cu rezultate impresionante

• În iunie 2024, Ana Bogdan se afla în top 50 WTA.

A fost victorie prin retragerea lui Dart pentru Ana Bogdan, la capătul unui prim set încheiat fără game pierdut, 6-0.

Pentru prezența pe tabloul principal, Irina Begu a primit suma de €13,518, pe când Ana Bogdan a încasat €8,039.