Finala masculina de la US Open a fost amanata!

Finala masculina de la US Open a fost amanata! Tenis

Finala turneului masculin de la US Open, programata initial duminica, a fost amanata pentru luni seara, ca urmare a anularii meciurilor programate vineri, din cauza ploii, au anuntat organizatorii ultimului turneu de Grand Slam al anului.

Din cauza ploii, organizatorii au fost nevoiti sa anuleze meciurile programate in aceasta zi, partida dintre spaniolul Rafael Nadal (favoritul numarul 3) si chilianul Fernando Gonzalez (cap de serie numarul 11), contand pentru sferturile de finala, urmand sa fie reluata sambata dupa-amiaza. Nadal conduce cu scorul de 7-6 (7/4), 6-6 (3/2), dupa 2 ore si trei minute de joc efectiv si doua intreruperi ale meciului.

Astfel, sambata sunt programate semifinalele turneului feminin, iar penultima faza a turneului masculin va avea loc duminica dupa-amiaza, seara urmand sa se desfasoare finala turneului feminin de la US Open.