VIDEO US Open, tur 3 | Gabriela Ruse ratează minge de meci și pierde un meci-maraton, plin de dramă, în fața Paulei Badosa

Gabriela Ruse Paula Badosa US Open 2024 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 30 August 2024, 21:05
Data actualizarii: Vineri 30 August 2024, 21:11

Gabriela Ruse și-a încheiat în turul trei parcursul în Openul American 2024.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 6-4, 1-6, 6-7
în turul trei al Openului American 2024

După 2 ore și 32 de minute, în care a beneficiat inclusiv de o minge de meci, Ruse pierde duelul-maraton cu Badosa

Rămâne însă cel mai lung parcurs al său într-un turneu de mare șlem, rezultat care îi garantează revenirea în top 100 WTA.

Ruse nu părăsește New York-ul oricum; fost număr doi mondial, Badosa a complimentat-o admirabil, menționând că „pentru un moment, a crezut că joacă cu Simona Halep.” Simona Halep este idolul Gabrielei Ruse.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 6-4, 1-6, 6-7: game, set & meci, Paula Badosa. A fost 10-8 pentru spanioloaică, într-un set decisiv în care a salvat minge de meci, la 5-4 în favoarea Gabrielei Ruse.

„Am fost confuză. Nu m-am așteptat să joace așa de bine. Felicitări Gabrielei! Cred că are loc să urce mai sus în clasament. Pe final, meciul a fost de o calitate înaltă,” a spus Badosa, la finalul partidei.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 6-4, 1-6, 6-6 în setul 3: este re-break! Gabriela Ruse egalează și are primul avantaj înainte de ultimul game al meciului.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 6-4, 1-6, 5-6 în setul 3: break la zero pentru Badosa, care va servi pentru calificare, după pauză. Ruse, cu capul în prosop, încearcă să blocheze momentul favorabil al spanioloaicei și să își mai acorde o șansă la New York.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 6-4, 1-6, 5-5 în setul 3: minge de meci ratată de Gabriela Ruse, la 40-30 în game-ul zece al setului decisiv. Badosa strânge pumnul și „îi declară război” româncei, în finalul meciului.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 6-4, 1-6, 5-4 în setul 3: la un singur game de optimi se apropie Gabriela Ruse, în urma unui game câștigat în prelungiri.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 6-4, 1-6 în setul 2: Game și set, Paula Badosa. 12-4, raportul loviturilor direct câștigătoare în acest set secund, în favoarea spanioloaicei.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 6-4, 1-5 în setul 2: tot mai multe greșeli neforțate în jocul Gabrielei Ruse. Avantajul momentului e al Paulei Badosa, căreia îi mai lipsește doar un game pentru a împinge meciul în set decisiv.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 6-4, 1-3 în setul 2: Badosa face break alb și se desprinde în prima parte a setului secund.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 6-4 în setul 1: Game și prim set, Gabriela Ruse! 3-1, 3-4, 6-4! Ce set plin de reveniri, între Badosa și Ruse. Românca se apropie la un singur set de prima calificare a carierei într-o optime de turneu de mare șlem.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 5-4 în setul 1: Break, Ruse! La reluarea jocului, va servi pentru câștigarea manșei întâi.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 4-4 în setul 1: Ruse revine în set și egalează la patru. Urcă inspirat la fileu pentru a face hold-ul în prelungiri.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 3-4 în setul 1: incredibile atacurile Gabrielei Ruse, dar impresionantă și apărarea Badosei, care salvează minge de break și își trece în cont al treilea game consecutiv.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 3-3 în setul 1: un prim moment de descătușare pentru Badosa. Spanioloaica recuperează deficitul de break și strigă din toate puterile, în Arena Louis Armstrong. Egalitate, după șase game-uri, deși Ruse a condus cu 3-1.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 3-2 în setul 1: Badosa salvează mingi de break și blochează, pentru moment, o potențială desprindere decisivă a Gabrielei Ruse, în manșa întâi.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 3-1 în setul 1: primă desprindere pe tabelă, din fericire din partea Gabrielei Ruse. Un tenis agresiv, cu câteva urcări la fileu îi aduc româncei primul game obținut pe propria servă.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 2-1 în setul 1: încă un break pentru Gabriela Ruse. Badosa a avut 40-15 avantaj, dar s-a văzut surprinsă de revenirea sportivei din țara noastră, neintimidată de scor.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 1-1 în setul 1: rebreak obținut cu relativă lejeritate, la cincisprezece, de Paula Badosa. Game-ul se încheie cu o eroare neforțată de rever, comisă de Ruse.

Gabriela Ruse - Paula Badosa 1-0 în setul 1: break la zero pentru Gabriela Ruse. Un start impecabil de partidă, cu lovituri adânci, executate cu încrederea cu care a terminat și meciul câștigat în fața Barborei Krejcikova.

Gabriela Ruse și Paula Badosa se vor duela în turul trei al Openului American vineri, 30 august, de la ora 18:00.

Partida se va juca pe a doua arenă, ca mărime, a complexului de la Flushing Meadows, Stadionul Louis Armstrong.

Gabriela Ruse - Paula Badosa: scorul meciurilor directe, 1-0

Confruntarea dintre numerele 122 și 29 WTA este doar a doua întâlnire directă dintre Badosa și Ruse.

În 2022, la Dubai, Gabriela Ruse a avut câștig de cauză, calificându-se în optimile turneului din Emirate după un meci de trei seturi, scor 6-3, 5-7, 6-4.

Miza meciului e intrarea în săptămâna finală de concurs la US Open și $325,000

Pentru Gabriela Ruse, turul trei atins la New York reprezintă deja cel mai lung parcurs avut într-un turneu de mare șlem.

De partea opusă, Paula Badosa se bucură, la rândul ei, de cel mai lung traseu semnat vreodată la US Open. Cel mai bun rezultat al său într-un Grand Slam este un sfert de finală atins la Roland Garros, în 2021.

Atât Ruse, cât și Badosa au ajuns la US Open 2024 într-un vârf de formă căutat de multă vreme, intangibil din cauza numeroaselor probleme fizice acuzate.

Camelia Potec explică absența Simonei Halep din spațiul public, la Poveștile Sport.ro