emma raducanu Korea Open Seul open Tenis Emma Raducanu
Data publicarii: Marti 17 Septembrie 2024, 21:23
Data actualizarii: Marti 17 Septembrie 2024, 21:22

Emma Răducanu, tânăra britanică de origine română, a revenit în forță pe terenurile de tenis.

Emma Răducanu a obținut o victorie importantă la Korea Open împotriva americancei Peyton Stearns.

Într-o confruntare extrem de echilibrată, decisă de două tie-break-uri, Răducanu s-a impus cu scorul de 7-6(4), 7-6(5) și s-a calificat astfel în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Seul.

• Emma Raducanu

Hot, but steady! Emma Răducanu face show la Seul

După eliminări premature de la turnee anterioare, Emma Răducanu (21 de ani, locul 70 WTA) a revenit cu încredere la Seul, unde speră să-și regăsească forma de altădată.

În fața lui Peyton Stearns (22 de ani, locul 48 WTA), Răducanu a trebuit să lupte din greu, meciul durând nu mai puțin de două ore și 43 de minute.

„Sunt mândră că am trecut în turul următor. A fost foarte greu din cauza umidității și a căldurii, iar mingile săreau foarte mult, ceea ce a făcut jocul și mai dificil. Însă, sunt fericită că am reușit să îmi mențin calmul și să câștig în tie-break”, a declarat Răducanu la finalul partidei.

Revenire în forță! Termometrele înregistrau 33 de grade

Aceasta este prima victorie a jucătoarei din luna iulie, când o învingea tot pe Stearns la Washington. După triumful istoric de la US Open din 2021, Emma s-a confruntat cu accidentări și lipsă de consistență în joc.

Meciul de marți a fost unul special nu doar datorită intensității, ci și din cauza condițiilor meteorologice dificile. Partida a fost amânată cu 45 de minute din cauza căldurii excesive, iar jucătoarele au trebuit să se adapteze la umiditatea crescută și temperaturile ridicate.

Următoarea provocare pentru Emma Răducanu va fi meciul împotriva chinezoaicei Yue Yuan (locul 40 WTA), cap de serie numărul 8.

Partida se va disputa joi, 19 septembrie, pe suprafața dură din cadrul centrului de tenis din "Parcul Olimpic" din Seul.