VIDEO Iga Swiatek, OUT de la US Open! Eliminare surpriză pentru numărul unu mondial

Iga Swiatek Beatriz Haddad Maia emma navaro Luca Preda US Open 2024 Tenis
Data publicarii: Joi 05 Septembrie 2024, 09:02
Data actualizarii: Joi 05 Septembrie 2024, 09:02

Iga Swiatek, liderul mondial și campioana din 2022 la US Open, a fost eliminată surprinzător din competiția de la "Flushing Meadows".

Poloneza a cedat în fața americancei Jessica Pegula, locul 6 mondial, cu scorul de 6-2, 6-4, într-un meci care a durat doar o oră și 28 de minute.

Iga Swiatek, OUT de la US Open! Eliminare surpriză pentru numărul unu mondial

Victoria lui Pegula reprezintă cea de-a treia înfrângere suferită de Swiatek în cele 10 întâlniri directe dintre cele două jucătoare.

Americanca, care a dominat partida de la început până la sfârșit, a reușit astfel să-și asigure un loc în semifinale, unde o va întâlni pe Karolina Muchova, locul 52 WTA.

Jucătoarea de origine cehă a învins-o pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, favorita numărul 21, cu scorul de 6-1, 6-4 și a obținut astfel la rândul ei calificarea în "careul de ași".

În cealaltă semifinală de la US Open, Aryna Sabalenka, locul doi WTA o va întâlni pe Emma Navarro, jucătoare de origine americană ce ocupă poziția 13 în clasamentul mondial.

Românul Luca Preda este în sferturi și la simplu, și la dublu la US Open

Tânărul tenisman român Luca Preda (18 ani, din Constanța) s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probelor de simplu şi dublu ale juniorilor în turneul US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, la arenele "Flushing Meadows" din New York.

Preda, al cincilea favorit la simplu, a trecut în optimi de francezul Thomas Faurel cu scorul de 6-0, 7-5, după o oră şi 25 de minute.

În sferturi, Luca Preda îl va înfrunta pe principalul favorit, norvegianul Nicolai Budkov Kjaer.

La dublu, Preda şi Faurel s-au calificat în sferturi după ce au trecut de Alessandro Battiston (Italia) şi Bryan Hernandez Cortes (Spania), cu 3-6, 6-4, 10-6, după 62 de minute