Irina Begu a făcut spectacol la Roland Garros: victorie în 70 de minute și perspective pentru un nou Everest la Openul Francez

Irina Begu Roland Garros Tenis
Data publicarii: Luni 27 Mai 2024, 23:10
Data actualizarii: Luni 27 Mai 2024, 23:16
Irina Begu (34 de ani, 127 WTA) a semnat, luni seară, prima victorie românească de la Roland Garros: 6-2, 6-2 în doar 70 de minute cu argentinianca Julia Riera (21 de ani, 115 WTA).

Un succes clar, de rutină, care-i poate permite Irinei să spere cel puțin la egalarea celei mai bune performanțe a carierei la Openul Franței.

Revenită după o accidentare la cot cu doar două luni înainnte de Roland Garros, cu un tur IV la Roma la activ, Irina a controlat meciul din blockstart până la fotofiniș, dictând marea majoritate a punctelor și depășind clar o adversară tânără, neexperimentată, aflată la prima participare a carierei pe tabloul unui turneu de Mare Șlem.

70 de minute pentru un succes clar

Început cu un game lung, cu trei egalități, meciul a trecut rapid în zona de confort a lui Begu, care a fost nevoită să salveze o minge de break în primul joc de serviciu înainte de a se desprinde. Contra unei zguriste care și-a croit drumul spre top 100 în turneele de categorie inferioară, Irina a știut din start ce vrea, s-a lipit de linia de fund, a preluat inițiativa cu forehand-ul ori de câte ori a avut ocazia, iar răspunsurile oponentei au fost palide, cu mici excepții.

Așa s-a terminat primul set (6-2) în doar 39 de minute, pentru ca o serie de trei game-uri la rând în start de manșă a doua să o aducă pe Irina în poziția de mare favorită. Fără greșeli, cu un backhand solid, multe lovituri câștigătoare pe forehand și un tenis foarte agresiv, Begu nu a clipit până la final, trecându-și în cont și runda a doua, sco 6-2.

Cu un procentaj foarte bun al punnctelor câștigate pe prima servă, 79% (23/29), 18 lovituri câștigătoare și 13 erori neforțate, Irina merge în turul doi și își asigură un premiu de 110.000 de dolari, dar are și perspectivele unei performanțe bune la Paris.

S-a deschis culoarul spre optimi

În turul secund, conaționala noastră e pusă în fața unui meci dificil contra Lindei Noskova, jucătoare din Cehia care la doar 19 ani ocupă locul 29 WTA și care a învins-o destul de greu pe britanica Harriet Dart, scor 7-6, 6-3. În cazul unui succes în prima confruntare directă cu una dintre marile speranțe ale circuitului, Begu s-ar putea gândi la un parcurs până în săptămâna a doua și, de ce nu?, chiar la un sfert de finală.

De pe partea de tablou pe care se află Irina a dispărut favorita 6, Maria Sakkari fiind învinsă în set decisiv de Varvara Gracheva, iar secțiunea e dătătoare de speranțe. În cazul în care va trece de Noskova, Begu va da peste Gracheva, Pera sau Hibino, trei adversare mai mult decât accesibile, iar într-o eventuală optime de finală s-ar putea duela cu Viktoria Azarenka, Mirra Andreeva sau Daria Kasatkina. Un tablou cum nu se poate mai bun pentru a egala sau depăși cea mai bună performanță la Paris, optimile de finală din 2016 și 2022.

VIDEO Artemon Apostu-Efremov, fost antrenor al Irinei Begu, la Poveștile Sport.ro