Irina Begu face show la Montreux! Românca s-a calificat în finală fără set pierdut

Irina Begu Darja Semenistaja Montreux Tenis Irina Begu / Sursă: Getty Images
Data publicarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 19:01
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 19:01

Irina Begu s-a calificat astăzi în finala turneului Challenger de la Montreux, Elveția, după o victorie categorică împotriva letoniei Darja Semenistaja.

Irina Begu a trecut fără probleme de Darja Semenistaja, scor 6-1, 6-2.

Românca a avut un parcurs impecabil până acum, fără a ceda niciun set în drumul spre ultimul act al competiției.

Begu și-a impus jocul încă de la început în meciul cu Semenistaja, dominându-și adversara cu un serviciu solid și un joc de retur eficient.

Românca a reușit doi ași și a comis doar două duble greșeli pe parcursul partidei.

Acesta a fost al treilea duel dintre Begu și Semenistaja, scorul general fiind acum 2-1 în favoarea româncei.

Următorul meci al Irinei Begu va fi în finală, unde o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Nuria Parrizas Diaz (Spania) și Petra Marcinko (Croația).

Irina Begu și-a învins până acum la Montreux adversare de calibru precum Celine Naef, Laura Pigossi, Polina Kudermetova și Darja Semenistaja.