Irina Begu (103 WTA) nu a înșelat așteptările și a livat o primă victorie românească pe tabloul principal al turneului WTA 1000 de la Beijing.

Sportiva din București a fost condusă cu 1-0 la seturi de chinezoaica Yexin Ma (224 WTA), dar s-a impus, în cele din urmă, scor 1-6, 6-4, 6-1.

Irina Begu câștigă €30,874 pentru calificarea în turul secund la Beijing

După două ore fără șase minute, Begu a demonstrat ca reușit „să scuture” emoția arătată prin cele două duble greșeli comise devreme în partidă.

S-a regrupat la timp, a obținut două break-uri în setul doi și trei, în manșa decisivă.

Adversara următoare este „sperietoarea” noii generații a tenisului rusesc

Momentul psihologic, crucial al confruntării a avut loc la scorul de 6-1, 4-2 pentru Yexin Ma, scor de la care Begu a adunat patru game-uri consecutive pentru a împinge partida în set final.

În turul următor, Begu va primi replica mult mai valoroasei Mirra Andreeva, număr 22 mondial. Rusoaica are 17 ani și 26 de victorii, în 39 de meciuri oficiale jucate în 2024.