Finala Roland Garros 2024 Alexander Zverev Carlos Alcaraz Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 14:52
Data actualizarii: Sambata 21 Septembrie 2024, 14:52

Duel de la distanță continuat între Zverev și Alcaraz, coechipieri, de această dată, la Cupa Laver din Berlin.

Carlos Alcaraz și Alexander Zverev au disputat în cinci seturi finala Roland Garros 2024.

La capătul a patru ore și douăzeci de minute de joc, tenismenul spaniol a reușit o revenire de la 1-2 la seturi și s-a impus, scor 6-3, 2-6, 5-7, 6-1, 6-2.

Zverev, atacuri în glumă la adresa lui Alcaraz

Momentul psihologic al finalei s-a jucat, conform multora, în debutul setului decisiv, când Alcaraz s-a desprins după un punct controversat.

La 2-1, Alcaraz a confirmat break-ul cu un hold, după ce tușierul a văzut „out” o minge trimisă de german, iar arbitrul de scaun a validat decizia asistentului, în ciuda faptului că Zverev a insistat că cei doi analizează urme de mingi diferite.

„Încă nu am uitat că ai plătit arbitrii în finala Roland Garros.”

„E o diferenţă mare dacă reuşeşti să egalezi la 2 în setul decisiv sau dacă adversarul se desprinde la 3-1. O diferenţă decisivă. E foarte frustrant, dar arbitrii sunt şi ei oameni, greșesc. Nu am pierdut meciul din cauza acelei decizii, evident,” a spus Zverev, la conferința de presă după finală, asumându-și înfrângerea.

La Laver Cup, la un sfert de an mai târziu, Zverev nu s-a răbdat să nu facă glume la adresa lui Alcaraz, pe această temă.

„Simt că merit locul pe care sunt, chiar dacă Alcaraz a câştigat Roland Garros şi Wimbledon. Dacă tot mi-am amintit de Roland Garros, încă nu am uitat că ai plătit arbitrii în meciul cu mine", a glumit Zverev la Cupa Laver din Berlin, conform We Love Tennis, sursă citată de Eurosport.

Alcaraz are în palmares patru titluri de mare șlem, dintre care două cucerite în acest an, la Roland Garros, respectiv Wimbledon.