Meci uluitor la Roland Garros: Swiatek a câștigat cu 6-0, 6-0 în optimi! Cât a durat înfruntarea și câte puncte i-a cedat adversarei

Iga Swiatek Anastasia Potapova Roland Garros Tenis
Data publicarii: Duminica 02 Iunie 2024, 13:05
Data actualizarii: Duminica 02 Iunie 2024, 13:24

Roland Garros 2024 - meciuri de poveste!

Iga Swiatek (1 WTA) a stat doar pe teren doar 41 de minute, duminică, în optimile de la Roland Garros, acolo unde a învins-o pe rusoaica Anastasia Potapova (41 WTA) cu scorul de 6-0, 6-0! Poloneza a avut nevoie de doar 41 de minute pentru a se califica în sferturile de finală, interval în care adversara sa a reușit să-și treacă în cont doar zece puncte, șase în primul set și patru în al doilea.

Iga Swiatek a câștigat cu 6-0, 6-0 în optimi!

Chinuită teribil de Naomi Osaka în turul al doilea, când a fost nevoită să salveze o minge de meci, Swiatek a înlăturat orice emoție în partida cu Marie Bouzkova, iar duminică a apăsat pedala de accelerație în fața unei adversare care părea că are armele necesare pentru a face un meci bun și a-i pune probleme liderului mondial.

Aproape de nivelul ei maxim, Swiatek nu i-a făcut niciun fel de concesie rusoaicei aflate de partea cealaltă a fileului, iar primul set s-a terminat la zero, după doar 20 de minute. Potapova a reușit să treacă în dreptul său doar șase puncte, dintre care trei pe propriul serviciu. Swiatek nu doar că a servit impecabil (un punct cedat pe serviciu), dar a comis o singură greșeală neforțată.

Coșmarul Potapovei a continuat și în manșa a doua, rusoaica arătând deznădăjduită în multe momente și, evident, incapabilă să facă față ritmului brutal impusă de marea favorită a competiției de la Roland Garros.

Manșa a doua s-a terminat în 21 de minute, cu niciun punct cedat de Swiatek pe propria servă (7/7 pe primul serviciu, 5/5 pe al doilea) și doar patru adunate de oponenta sa, care a comis nu mai puțin nde zece erori neforțate.

• 11 seturi a câștigat la zero Iga Swiatek în carieră la Roland Garros

Cu cine va juca Iga Swiatek în sferturi la Roland Garros 2024

Nu este pentru prima dată când cea mai bună jucătoare pe zgură a generației sale câștiga un meci cu 6-0, 6-0, reușind performanșa și în turul al treilea al ediției din 2023, contra chinezoaicei Xinyu Wang.

Calificată în al cincilea sfert de finală al carierei, Swiatek o așteaptă între ultimele opt pe câștigătoarea dintre sârboaica Olga Danilovic și cehoaica Marketa Vondrousova, campioana de la Wimbledon 2023.