VIDEO Moment rarisim la Wimbledon. Englezii au oprit meciul lui Djokovic când au văzut că Anglia s-a calificat în semifinalele EURO

Novak Djokovic a ajuns în optimile turneului de la Wimbledon.

Novak Djokovic (2 ATP, 37 de ani) s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon.

Tenismenul din Serbia l-a învins pe australianul Alexei Popyrin, scor 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3), într-o partidă jucată în cadrul turului al treilea.

• Moment Rarisim La Wimbledon Englezii Au Oprit Meciul Lui Djokovic Cand Au Vazut Ca Anglia S A Calificat 35

Djokovic și Popyrin, înțelegători cu publicul englez

Desfășurarea meciului a fost întreruptă de momentul care a marcat calificarea selecționatei engleze în semifinalele EURO 2024.

În direct și în exclusivitate la PRO TV și pe VOYO, echipa antrenată de Gareth Southgate a învins Elveția la loviturile de departajare, în urma penalty-ului apărat de Pickford în fața fundașului Akanji.

Meciul a fost întrerupt jumătate de minut

Timp de jumătate de minut, la scorul 4-6, 4-1, 30-30, pe când „Nole” se pregătea să egaleze la seturi, meciul a fost întrerupt, iar jucătorii au reacționat cu deschidere față de publicul britanic.

Djokovic a mimat că lovește o minge de fotbal, în timp ce Popyrin a zâmbit larg, înțelegând despre ce este vorba chiar dacă fotbalul nu este sportul primar în Australia.

EURO 2024 este a doua ediție consecutivă a campionatului european de fotbal în care Anglia reușește să ajungă în semifinale. În 2021, Anglia a pierdut finala EURO 2020, în fața Italiei, pe Wembley.

Penalty-urile care au făcut diferența în sfertul EURO 2024, Anglia - Elveția 1-1