Fostul mare tenismen Ilie Năstase a vorbit la PRO TV despre retragerea lui Nadal, punctând faptul că nu se va naște prea curând un jucător de tenis care să egaleze performanțele lui Nadal.

"E o pierdere pentru tenis, dar trebuia să se retragă și el la un moment dat. El știe mai bine de ce s-a retras, știu că a fost accidentat în ultimul timp. Asta știu și e greu să revii în circuit după ce ești accidentat de atâtea ori, e foarte greu.

A însemnat mult. Mulți l-au copiat, mulți joacă în stilul lui, în forță.

Un jucător care nici nu o să se mai nască nimeni să îți câstige 13 Roland Garros. După mine turneul de la Roland Garros este cel mai greu de câștigat, e ca și cum ai câștiga toate Grand Slam-urile într-un an", a spus Ilie Năstase, pentru PRO TV (SPORT.RO).

Cariera lui Nadal

Nadal, câştigător a 22 de titluri de Mare Şlem, a precizat că ultima competiţie din carieră va fi turneul final al Cupei Davis, care va avea loc la Malaga între 19 şi 24 noiembrie.

Campionul spaniol, care a evoluat ultima oară la Jocurile Olimpice de la Paris, unde a fost printre purtătorii flăcării olimpice la ceremonia de deschidere, a câştigat 92 de titluri în cariera sa, primele dintre ele în 2004. Palmaresul său mai cuprinde patru titluri la US Open, două la Wimbledon şi două la Australian Open, două titluri olimpice şi cinci Cupe Davis.