Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 20 August 2024, 11:45
Data actualizarii: Marti 20 August 2024, 11:55

Jannik Sinner, antrenament perfect înainte de US Open 2024.

Jannik Sinner și-a confirmat statutul de lider mondial în tenis. Tenismenul italian a ieșit câștigătorul întrecerii ATP Masters 1000 de la Cincinnati, după o finală încheiată scor 7-6 (4), 6-2 în detrimentul favoritului gazdelor, americanul Frances Tiafoe.

Andrey Rublev, Alexander Zverev și Frances Tiafoe sunt cele trei nume grele de care Jannik Sinner a trecut în turneul de la Cincinnati, asigurându-se astfel că și-a revenit într-o formă convingătoare, înaintea ultimului turneu de mare șlem al anului.

Jannik Sinner, la al cincilea trofeu în 2024

În clasamentul ATP Live, situația lui Jannik Sinner arată excelent. Are peste 2300 de puncte avans în fața sârbului Novak Djokovic, jucător care va avea 2000 de puncte de apărat la New York, în urma trofeului cucerit în 2023.

În proba feminină a turneului de o mie de puncte, bielorusa Aryna Sabalenka a trecut de Jessica Pegula, consemnând o dublă înfrângere a americanilor în ultimele acte competiționale din Ohio. Pegula a pierdut în favoarea sportivei din Belarus cu 6-3, 7-5.

Melbourne, Rotterdam, Miami, Halle și Cincinnati, locurile unde Sinner a ridicat trofee în acest an

În acest sezon, turneele de mare șlem au fost câștigate, în proba masculină, de Jannik Sinner - care s-a impus la Melbourne - și de Carlos Alcaraz - care a făcut dubla „Paris - Londra.”

US Open 2024 se joacă în perioada 26 august - 8 septembrie.

Declarații Simona Halep și Sorana Cîrstea (16.08.2024)