VIDEO Succes uriaș la Melbourne! Sorana Cîrstea a demolat-o pe Kvitova, în doar o oră de joc

Australian Open 2022 Irina Begu Simona Halep Australian Open 2022 Sorana Cirstea Sorana Cirstea Petra Kvitova Tenis
Data publicarii: Marti 18 Ianuarie 2022, 02:04
Data actualizarii: Marti 18 Ianuarie 2022, 09:01

Sorana Cîrstea a învins-o pe Petra Kvitova în primul tur al Openului Australian, scor 6-2, 6-2 în doar 72 de minute de joc.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 6-2, 6-2

Sorana Cîrstea a dispus de Petra Kvitova în runda inaugurală a Openului Australian, ediția 2022, scor 6-2, 6-2, în doar 72 de minute de joc. Sportiva din țara noastră a servit solid, nepermițându-i Petrei Kvitova niciun break, de-a lungul partidei.

Numărul erorilor neforțate comise de Petra Kvitova - 39 - a contribuit la conturarea acestui scor final, dar Sorana Cîrstea merită credit pentru deplasarea bună în teren, prestația convingătoare la retur și, mai ales, spiritul de luptă care i-a permis să o elimine pe dubla campioană de Grand Slam pentru a doua oară la rând din Openul Australian.

Setul 2:

6-2: GAME, SET & MECI, SORANA CÎRSTEA! Sportiva din România o învinge pentru a doua oară la rând pe cehoaica Petra Kvitova și se califică în turul secund. Următoarea adversară va fi Kristina Kucova (31 de ani, 96 WTA).

5-2: Petra Kvitova salvează primele mingi de meci și rămâne în partidă pentru moment, după un game adjudecat în prelungiri. Sorana Cîrstea va servi pentru meci. Nu și-a pierdut serva până acum.

5-1: Sorana Cîrstea își continuă seria hold-urilor și mai are un singur game de câștigat pentru a avansa în turul 2.

4-1: DUBLU BREAK, Sorana! Sportiva din România continuă să domine jocul într-o manieră similară cu desfășurarea partidei de anul trecut de la Melbourne. Sorana Cîrstea pare să se simtă de minune în viteza jocului cehoaicei.

3-1: Marșul către victorie continuă: un hold la cincisprezece o conduce pe Sorana Cîrstea la 2 game-uri în față, în acest set doi, care ar putea fi ultimul al meciului.

2-1: Sorana Cîrstea nu așteaptă mult în setul 2 pentru a face primul break. Partida pare în mâna sportivei din țara noastră în acest moment, care are set și break avantaj.

1-1: Serviciul continuă să funcționeze optim pentru Sorana Cîrstea. Niciun break cedat până acum, iar primul hold în setul 2, semnat cu un singur punct pierdut.

0-1: Petra Kvitova începe bine setul, cu un hold adjudecat fără mari emoții.

Setul 1:

6-2: GAME & SET, Sorana Cîrstea! O prestație convingătoare din partea româncei în primul set, care a dictat cu ușurință multe schimburi de mingi în fața unei hard-hittere cu renume în circuitul WTA.

5-2: Cîrstea luptă entuziasmant pentru fiecare minge și are dublu break avans! Va servi pentru câștigarea setului, la reluarea partidei.

4-2: Sorana Cîrstea face un game mare pe propria servă, în prelungiri, anulând noi mingi de break procurate de cehoaică. Un game care poate injecta moral și încredere în jocul româncei.

3-2: Game la 30 făcut de Petra Kvitova, care ține aproape în prima jumătate a setului, dar rămâne cu deficitul break-ului pierdut anterior.

3-1: Break confirmat de Sorana! Cîrstea face game în prelungiri și se apără cu brio în fața retururilor năprasnice trimise de Petra Kvitova.

2-1: Sorana Cîrstea a intrat bine în ritmul partidei și s-a instalat la cârma schimburilor de mingi. Partida începe să semene cu cea jucată în ediția anterioară, când românca se impunea în trei seturi, la capătul unui meci în care a jucat cartea atacului, riscant, fără să se gândească prea mult la erorile neforțate inerente.

1-1: Schimburi de mingi fantastice, în al doilea game al meciului. Sorana rezistă și egalează, deși a fost nevoită să salveze mingi de break.

0-1: Game la zero făcut de Kvitova în startul partidei, Sorana Cîrstea arătând o grabă în a încheia punctele care provoacă devreme două erori neforțate.

De la aceeași oră, Irina Begu se duelează cu Oceane Dodin, din Franța.

Zi mare pentru tenisul românesc, în a doua zi de turneu la Australian Open 2022. Simona Halep, Sorana Cîrstea și Irina Begu vor lupta pentru calificarea în turul secund, capul de afiș al zilei urmând să fie confruntarea dintre Petra Kvitova și Sorana Cîrstea.

Noaptea dinspre luni spre marți va fi noapte albă pentru fanii tenisului în România. Sorana Cîrstea se va duela cu Petra Kvitova începând cu ora 02:00, în primul meci al zilei de pe Arena John Cain - a treia, ca mărime, a complexului Melbourne Park.

Programul zilei de marți, 18 ianuarie

• Sorana Cîrstea (38 WTA) vs. Petra Kvitova (19 WTA), ora 02:00, Arena John Cain
  • Irina Begu (64 WTA) vs. Oceane Dodin (85 WTA), ora 02:00, terenul 15
  • Simona Halep (15 WTA) vs. Magdalena Frech (102 WTA), în jurul orei 05:30, Arena Margaret Court

Cîrstea a învins-o pe Kvitova în ediția anterioară a Openului Australian

De la aceeași oră, Irina Begu va primi replica franțuzoaicei Oceane Dodin, pe terenul 15.

Primul meci al Simonei Halep la Australian Open 2022 va avea loc după ora 05:30, pe Arena Margaret Court. Cea mai titrată jucătoare a țării noastre o va întâlni pe poloneza Magdalena Frech.

Premisele unei nopți memorabile pentru tenisul românesc există, în condițiile în care Sorana Cîrstea a eliminat-o în 2021 pe cehoaica Petra Kvitova.

În turul 2 al AO 2021, Sorana Cîrstea se impunea în trei seturi, 6-4, 1-6, 6-1. Va fi a noua întâlnire între Kvitova și Cîrstea, scorul meciurilor directe fiind 5-3 pentru sportiva din Republica Cehă.

Begu, în căutarea unei revanșe dulci în fața franțuzoaicei Oceane Dodin

Oceane Dodin și Irina Begu s-au mai duelat o singură dată, în semifinalele calificărilor de la Wimbledon 2019.

Jucătoarea din Hexagon se impunea în urmă cu 3 ani la capătul unui meci-maraton, încheiat 6-3, 1-6, 8-6.

Halep, partidă aparent facilă în prima rundă la AO 22

Prima oponentă a Simonei Halep pe tabloul principal va fi Magdalena Frech, pe care a învins-o pe zgura de la Praga, în 2020. A fost unica întâlnire directă derulată până în prezent.

Meciul Simonei Halep cu Magdalena Frech va începe imediat după încheierea duelului dintre Andrey Rublev și Gianluca Mager. Partida va fi transmisă live text pe www.sport.ro.

Dincolo de jucătoarele din România, a doua zi de concurs a Openului Australian, ediția 2022 propune o serie de meciuri captivante, inclusiv: Diego Schwartzman vs. Filip Krajinovic (02:00), Maxime Cressy vs. John Isner (în jurul orei 05:00), Felix Auger-Aliassime vs. Emil Ruusuvuori (în jurul orei 05:30), Nikoloz Basilashvili vs. Andy Murray (după 06:00), Angelique Kerber vs. Kaia Kanepi (în jurul orei 07:30) și Emma Răducanu vs. Sloane Stephens (în jurul orei 11:30).