Patricia Țig, calificare dramatică în semifinalele turneului Țiriac Foundation Trophy. Câți bani și-a asigurat + Cine e următoarea adversară

Tenis
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 13 Septembrie 2024, 21:20
Data actualizarii: Vineri 13 Septembrie 2024, 21:26

Patricia Ţig s-a calificat dramatic în semifinalele turneului Ţiriac Foundation Trophy (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari şi găzduit de Centrul Naţional de Tenis, vineri seara, după ce a învins-o pe olandeza Anouk Koevermans cu 6-1, 3-6, 7-5.

Patricia Țig, thriller la turneul lui Țiriac

• Ţig (30 ani, 300 WTA) a câştigat după aproape trei ore de joc (2 h 48 min).

Românca a dominat primul set, pe care l-a câştigat cu scorul de 6-1. Ţig a început bine şi setul secund, în care a avut 2-1 cu break, dar apoi jocul ei s-a rupt şi Koevermans (20 ani, 246 WTA) s-a impus cu 6-3.

Setul decisiv a fost unul dramatic, cu multe răsturnări de scor. Olandeza a început cu break, dar Ţig a egalat, jocul fiind întrerupt la 1-1, 40-30 din cauza ploii. La reluarea meciului, Ţig s-a desprins la 3-1, dar apoi a avut un recul şi a pierdut trei ghemuri consecutive (3-4). Românca nu a renunţat la luptă şi, printre picături, la propriu şi figurat, a restabilit egalitatea, 4-4. Fiecare şi-a făcut serviciul, iar în ultimul ghem, Ţig a reuşit să fie calmă şi să profite de erorile adversarei, câştigând cu 7-5.

Patricia Țig, premiu de 5.300 dolari

Ţig a avut 2 aşi, iar Koevermans 4, românca a comis 7 duble greşeli, iar adversara 6. Patricia Ţig şi-a asigurat un cec de 5.300 de dolari şi 49 de puncte WTA.

Ţig va juca în semifinale cu Kathinka von Deichmann (30 ani, 199 WTA), un duel care va fi în premieră.

Miriam Bulgaru a învins-o vineri pe rusoaica Alevtina Ibraghimova cu 6-2, 6-2 şi o va înfrunta în penultimul act pe Ekaterine Gorgodze (Georgia).

Rezultatele de vineri

• simplu, sferturi de finală

Ekaterine Gorgodze (Georgia) - Marie Benoit (Belgia) 6-2, 6-1

Kathinka von Deichmann (Liechtenstein) - Maria Lourdes Carle (Argentina/N.1) 7-6 (7/4), 6-4

Miriam Bulgaru - Alevtina Ibraghimova (Rusia) 6-2, 6-2

Patricia Ţig - Anouk Koevermans (Olanda) 6-1, 3-6, 7-5

• dublu, semifinale

Carole Monnet (Franţa)/Darja Semenistaja (Letonia) - Ekaterina Makarova (Rusia)/Maria Mateaş (SUA) 7-5, 4-6, 10-7

Aliona Bolsova (Spania)/Katarzyna Kawa (Polonia) - Francisca Jorge (Portugalia)/Anna Siskova (Cehia/N.1) 2-6, 6-4, 10-5