Simona Halep (1130 WTA) a învins-o pe Arina Rodionova (114 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-4, în runda inaugurală a turneului WTA 125k de la Hong Kong. Partida s-a întins pe durata a două ore și opt minute de joc.

La finalul partidei, sportiva din România a recunoscut că a avut parte de o „bătălie dură”, la revenirea în circuit, după o pauză de patru luni și jumătate.

Simona Halep: „Pentru moment, să joc tenis îmi consumă toată energia.”

„Aș vrea să le mulțumesc tuturor că au venit. Am fost binevenită. A fost o plăcere să revin aici și să joc primul meci după câteva luni de pauză.

E prima victorie în ultimii doi ani. Se simte bine, chiar dacă sunt foarte obosită. Am venit aici deoarece am primit un wildcard. Sunt recunoscătoare pentru ocazia acordată.

Aici mă simt grozav, de aceea am luptat din greu și am reușit să câștig,” a declarat Halep, pe suprafața de joc, imediat după încheierea duelului.

„E prima victorie în ultimii doi ani. Se simte bine, chiar dacă sunt foarte obosită.”

La finalul interviului, Simona Halep a fost întrebată dacă își dorește să viziteze vreun obiectiv turistic din Hong Kong, dar constănțeanca a fost sinceră, afirmând că tenisul îi răpește întreaga energie, pentru moment.

Câteva sute de spectatori au rămas în târziul serii, la Hong Kong, pentru a culege un autograf din partea Simonei Halep.

Joi, 3 octombrie, Simona Halep va juca în turul secund împotriva Annei Blinkova (78 WTA).