Jaqueline Cristian (26 de ani, 74 WTA) a fost eliminată de Lucia Bronzetti (84 WTA), în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Guangzhou.

Pentru prima oară în patru meciuri directe cu italianca, Jaqueline Cristian s-a văzut învinsă. 7-6 (5), 6-4 a fost scorul partidei, încheiate după 132 de minute de joc intens.

Jaqueline Cristian, primă înfrângere în patru meciuri cu Lucia Bronzetti

4-3 a fost scorul break-urilor, Bronzetti reușind să facă diferența cu doar câteva momente în plus de inspirație.

În ciuda unui start bun de meci, Jaqueline Cristian s-a văzut egalată de la 2-0, iar la scorul de 5-4 la game-uri, a ratat nu mai puțin de șase mingi de set.

Cristian va fi „piesă” vitală a echipei României, în turneul final al Cupei Billie Jean King

Cristian nu s-a pierdut cu firea, dar a fost neinspirată în finalul manșei, în care a pierdut ultimele trei puncte consecutiv. În tiebreak-ul primului set, Cristian a condus cu 5-4, dar s-a văzut întrecută, scor 5-7.

€3,715 a primit Jaqueline Cristian pentru accederea în optimile turneului de la Guangzhou.

România poate întâlni Italia, în turneul final al Cupei Billie Jean King

România va întâlni Japonia la turneul final al Cupei Billie Jean King. Confruntarea va avea loc joacă joi, 14 noiembrie, la Malaga, de la ora 11:00.

Învingătoarea va întâlni Italia, iar Jaqueline Cristian s-ar putea duela atunci, din nou, cu Lucia Bronzetti.