Rezultat șocant: Ana Bogdan, învinsă de sportiva de pe locul 783 WTA! Românca a evitat în ultimul moment umilința carierei

Ana Bogdan Ella McDonald WTA Tenis Ana Bogdan
Data publicarii: Sambata 22 Iunie 2024, 20:01
Data actualizarii: Sambata 22 Iunie 2024, 20:01

Ana Bogdan (31 de ani, 50 WTA) a suferit, vineri, în calificările turneului WTA 500 de la Eastbourne (Marea Britanie) una dintre cele mai greu de digerat înfrângeri ale carierei.

Românca a cedat în trei seturi, 4-6, 6-4, 2-6, cu Ella McDonald, jucătoare britanică în vârstă de doar 18 ani clasată în această săptămână pe locul 783 WTA!

Sezonul de iarbă 2023 a fost unul decent pentru Ana, cu optimi de finală la Eastbourne și tur III la Wimbledon, însă prima apariție din 2024 pe cea mai rapidă suprafață din circuit a adus un rezultat uluitor. Mare favorită a partidei din primul tur al calificărilor de la Eastbourne, a doua cea mai bine clasată jucătoare a României a avut un meci de coșmar, început prost, cu un prim set cedat cu 6-4.

• Ana Bogdan

Aproape de o umilință inimaginabilă

Condusă cu break în manșa a doua, Bogdan a dat pentru câteva minute senzația că va pune lucrurile în ordine și va reuși să-și respecte statutul de mare favorită contra unei adversare de doar 18 ani, care a avut nevoie de o invitație pentru a intra pe tabloul de calificări. Ana a punctat constant de la 2-3 în setul al doilea, l-a câștigat cu 6-4, iar în setul decisiv părea că are prima șansă la câștigarea unui meci în care nu ar fi trebuit să aibă probleme.

1.10 era cota oferită de casele de pariuri pentru un succes al Anei Bogdan / 7.00 era cota oferită adversarei sale

În locul unui fir logic, cu Ana la cârmă, setul decisiv a debutat debusolant pentru sportiva din Sinaia, care, după doar câteva minute, s-a văzut condusă cu un neverosimil 5-0. A avut o răbufnire de orgoliu, a adunat două game-uri pe tabelă, dar nu a putut forța revenirea în game-ul în care foarte tânăra sa adversară a servit pentru meci.

S-a terminat 6-4, 4-6, 6-2 pentru McDonald, tânăra britanică obținând astfel primul succes important al scurtei cariere în tenisul profesionist.