Româncele au Asia la picioare! Monica Niculescu și Gabriela Ruse, în finala de dublu la Hong Kong Tenis

Perechea română formată din Monica Niculescu și Gabriela Ruse continuă să impresioneze în circuitul WTA.

Cele două românce s-au calificat sâmbătă în finala probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 125 de la Hong Kong, turneu cu premii totale de 115.000 de dolari.

Cele două sportive au obținut o victorie spectaculoasă în semifinale, învingând cuplul principalelor favorite, Ulrikke Eikeri (Norvegia) și Fang-Hsien Wu (Taiwan), cu scorul de 6-2, 6-7 (2), 10-4.

Partida din semifinale a fost una intensă și plină de răsturnări de situație. Niculescu și Ruse au început în forță, dominând primul set cu un categoric 6-2.

Deși au pierdut al doilea set la tie-break, româncele și-au păstrat concentrarea în super tie-break-ul decisiv, câștigând cu 10-4 după o oră și 51 de minute de joc.

Această victorie le-a adus româncelor un cec de 4.300 de dolari și 81 de puncte WTA.

În finală, Niculescu și Ruse se vor confrunta cu perechea japoneză Nao Hibino și Makoto Ninomiya, într-o luptă care promite să fie la fel de intensă.

Gabriela Ruse, eliminare timpurie la simplu

Deși perechea de dublu merge cu succes mai departe, Gabriela Ruse a avut un parcurs mai puțin fericit la simplu. Ea a fost eliminată în turul secund de la Hong Kong de jucătoarea australiană Ajla Tomljanovic, cu scorul de 7-5, 6-3.

Într-un meci care a durat o oră și 31 de minute, Ruse a alternat momente bune cu momente mai puțin reușite, încheind meciul cu 6 ași, dar și 5 duble greșeli. Românca a ratat câteva ocazii importante, fructificând doar 3 din cele 8 mingi de break.