Ruse, OUT! Jaqueline Cristian triumfă în duelul românesc! Ce duel de foc o asteaptă în sferturile de finală Tenis

Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de finală ale turneului UniCredit Iași Open.

Turneul face parte din borna WTA 250, dotat cu premii totale de 232.244 de euro și este găzduit de Baza Sportivă Ciric din Iași.

Marți, Jaqueline Cristian a învins-o pe conaționala Gabriela Ruse cu scorul de 6-4, 6-7 (1/7), 6-2, după un meci care a durat trei ore și cinci minute.

• Incep Emotiile Pentru Romania La Australian Open Inca Din Prima Zi Ce Meciuri Tari Se Joaca In Prima Zi 6

Victorie chinuită pentru Jaqueline

Jaqueline Cristian, în vârstă de 26 de ani și clasată pe locul 61 WTA, a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de Gabriela Ruse (26 de ani, 147 WTA).

Cristian, a treia favorită a turneului, a încheiat meciul cu 5 ași și 4 duble greșeli, în timp ce Ruse a comis 6 duble greșeli.

În urma acestei victorii, Jaqueline Cristian conduce acum cu 3-1 în întâlnirile directe cu Gabriela Ruse.

Cristian și Ruse s-au întâlnit de patru ori până acum, bilanțul fiind de 3-1 în favoarea lui Cristian. Celelalte întâlniri au fost:

• Sferturile turneului ITF de la Mamaia, 2017: 6-4, 6-3 pentru Cristian
  • Sferturile turneului ITF de la Istanbul, 2020: 6-1, 6-4 pentru Cristian
  • Primul tur al calificărilor la Roland Garros, 2023: 6-3, 6-4 pentru Ruse

Ce duel de foc o așteaptă în sferturi

În sferturile de finală, Jaqueline Cristian o va înfrunta pe rusoaica Elina Avanesyan (21 de ani, 76 WTA), a cincea favorită, care a trecut marți de croata Petra Martic cu 6-2, 5-7, 6-4. Românca a câștigat singurul lor meci direct de până acum, în luna mai, în turul al doilea la Roma, cu 5-7, 6-2, 6-2.

Prin calificarea în sferturi, Jaqueline Cristian și-a asigurat un cec de 5.750 de euro și 54 de puncte WTA, în timp ce Gabriela Ruse rămâne cu 3.512 euro și 30 de puncte WTA.