VIDEO S-a jucat cel mai lung meci din istoria US Open! Modul halucinant în care s-a terminat partida

US Open 2024 Daniel Evans Karen Khachanov Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 28 August 2024, 10:10
Data actualizarii: Miercuri 28 August 2024, 10:16

Daniel Evans a câștigat cel mai lung meci din istoria US Open printr-o revenire incredibilă.

Recordul stabilit de John Isner și Nicolas Mahut în ediția 2010 a turneului de la Wimbledon are șanse minime de a fi bătut, însă acest lucru nu înseamnă că tenisul nu poate oferi noi ocazii în care participanții să își depășească cu mult limitele.

Dacă Isner și Mahut au jucat un meci de 11 ore și 5 minute, întins pe durata a trei zile diferite, Berdych și Wawrinka s-au duelat timp de 7 ore și un minut, în primul tur al Cupei Davis 2013, într-un meci încheiat cu un set decisiv scor 24-22 pentru ceh.

A ținut 5 ore și 35 de minute: Evans - Khachanov, cel mai lung meci din istoria US Open

• Revenirea turneului: Evans a câștigat meciul cu 6-4, în decisiv, set în care a fost condus cu 4-0 și 40-15.

Un deceniu mai târziu - la aproape un an și jumătate de când Andy Murray și Thanasi Kokkinakis au jucat un meci de 5 ore și 45 de minute la Australian Open 2023 -, Daniel Evans și Karen Khachanov au jucat cel mai lung meci din istoria US Open.

Tenismenul britanic l-a învins pe jucătorul din Federația Rusă în cinci seturi, scor 6-7 (6) 7-6 (2), 7-6 (4), 4-6, 6-4, după 5 ore și 35 de minute de joc.

Peste zece kilometri alergați în acest meci

Fiecare set a întrecut borna de o oră, un aspect remarcabil, care a arătat echilibrul incredibil dintre cei doi combatanți.

Khahcanov a lovit direct câștigător de 79 de ori (53 de winnere pentru Evans), iar britanicul a alergat, pe durata meciului, un total de 5,23 kilometri, o bornă uriașă, având în vedere intensitatea ridicată a schimburilor de mingi.

Evans - Khachanov a contat pentru primul tur al Openului American 2024. Miza meciului a fost de $40,000, diferența dintre $140,000 - premiul oferit jucătorilor calificați în turul secund și $100,000, suma acordată tenismenilor calificați pe tabloul principal.