VIDEO S-a stabilit un nou record în tenis! Cel mai rapid serviciu din istorie este deținut de un american

S-a stabilit un nou record în tenis! Cel mai rapid serviciu din istorie este deținut de un american Tenis

Americanul Ben Shelton a intrat în istoria Wimbledon-ului după ce a stabilit un nou record pentru cel mai rapid serviciu.

În meciul său din turul al treilea împotriva sud-africanului Lloyd Harris, Shelton a servit cu o viteză impresionantă de 246,2 km/h la începutul setului al patrulea.

Aceasta este acum cea mai mare viteză înregistrată vreodată la Wimbledon și al nouălea cel mai rapid serviciu din istoria tenisului.

• Cum Arata Primul 11 Al Partenerelor Starurilor Din Finala Euro 2024 5

Recordul mondial pentru cel mai rapid serviciu rămâne la 263,4 km/h, stabilit de australianul Sam Groth în 2012.

Pe lângă performanța sa la serviciu, Ben Shelton a reușit să câștige meciul cu scorul de 4-6, 7-6(5), 6-7(5), 6-3, 7-6(7).

Următorul său adversar este canadianul Denis Shapovalov, într-un meci care a fost întrerupt vineri de ploaie la scorul de 3-2 pe serviciul americanului.

Carlos Alcaraz supraviețuiește în fața lui Frances Tiafoe în cinci seturi

Campionul en-titre de la Wimbledon, Carlos Alcaraz, a fost la un pas de eliminare în fața americanului Frances Tiafoe, dar a reușit să se impună în cinci seturi dramatice.

Alcaraz, în vârstă de 21 de ani, a câștigat cu scorul de 5-7, 6-2, 4-6, 7-6(2), 6-2, într-un meci captivant disputat pe Centre Court.

Tiafoe, care a fost aproape să răzbune înfrângerea în cinci seturi suferită în fața lui Alcaraz în semifinalele US Open 2022, a pus o presiune intensă pe tot parcursul meciului.

Conducând cu două seturi la unu și dominând în setul al patrulea, Tiafoe părea pe cale să obțină o victorie memorabilă. Cu toate acestea, Alcaraz a găsit resursele necesare pentru a reveni și a câștiga setul al patrulea la tie-break, înainte de a domina setul decisiv.

Victoria sa îl propulsează pe Alcaraz în optimile de finală, unde îl va întâlni pe francezul Ugo Humbert.

"Este o mare provocare să joci cu Frances și încă o dată a arătat că merită să lupte pentru lucruri mari. A fost foarte dificil să-mi adaptez jocul și să găsesc soluții pentru a-l pune în dificultate astăzi. Am avut momente dificile în setul al patrulea, dar mă gândeam să mai lupt pentru o minge", a declarat spaniolul după meci.