La turneul WTA 125k Hong Kong, românca s-a impus în fața australiencei Arina Rodionova (114 WTA) în trei seturi, scor 6-2, 4-6, 6-4, într-o partidă care a durat mai mult de două ore.

Simona Halep a ajuns pe locul 879 în clasamentul WTA

Halep și-a adjudecat primul set al înfruntării în care a avut o prestație solidă după o jumătate de oră, însă a pierdut teren în actul secund și a pierdut setul în 43 de minute. Setul decisiv a durat 54 de minute și i-a revenit româncei, care a făcut break-ul la scorul de 4-4.

După victoria obținută în fața australiencei, Simona Halep a obținut 15 puncte și a urcat nu mai puțin de 251 de poziții în clasamentul WTA. Dacă înainte de startul turneului, Halep ocupa poziția 1.130 WTA, acum a ajuns pe locul 879 în ierarhia tenisului feminin.

În optimi, Halep se va duela cu rusoaica Anna Blinkova, a șaptea favorită a turneului.

Mesajul transmis de Simona Halep după victoria obținută în fața Arinei Rodionova

Halep a postat un mesaj emoționant pe rețelele sociale în care a vorbit despre emoțiile trăite în meciul cu Rodionova și în care le-a mulțumit fanilor săi pentru susținere.

Cuvintele nu pot descrie sentimentele pe care le am atunci când sunt pe teren, joc și câștig primul meu meciu după o perioadă îndelungată în sportul pe care îl iubesc. Vă mulțumesc pentru tot sprijinul și pentru dragostea voastră, înseamnă totul pentru mine”, a scris Simona Halep pe Instagram.