Irina Begu Patricia Țig Tenis Romania Tiriac Foundation Trophy WTA bucuresti Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 12 Septembrie 2024, 19:35
Data actualizarii: Joi 12 Septembrie 2024, 19:42

Țiriac Foundation Trophy | Irina Begu - Patricia Țig s-a încheiat după două ore și douăsprezece minute de joc.

Irina Begu (107 WTA) și Patricia Țig (300 WTA) s-au întâlnit într-un meci sută la sută românesc, derulat în cadrul optimilor de finală ale turneului WTA 125k de la București, Țiriac Foundation Trophy.

În ciuda formei de moment favorabile, Irina Begu a pierdut partida, în minimum de seturi. Proaspătă câștigătoare a întrecerii de la Montreux, Elveția, Begu s-a înclinat în fața Patriciei Țig, scor 6-3, 6-4.

Patricia Țig (300 WTA), victorie cu 2-0 la seturi împotriva Irinei Begu (107 WTA)

Meciul a ținut două ore și douăsprezece minute, scorul nereflectând întocmai intensitatea schimburilor de mingi și a celor

În fiecare set al confruntării, Begu a făcut un break pe serva lui Țig, pe când jucătoarea mutată la Cluj-Napoca a semnat două break-uri pe serviciul sportivei născute și stabilite în București.

Miriam Bulgaru și Patricia Țig, în sferturile turneului WTA 125k de la București

În sferturi, Patricia Țig va primi replica unei jucătoare odihnite. Olandeza Anouk Koevermans (246 WTA) a beneficiat azi de retragerea din competiție a Ancăi Todoni și a acces în faza ultimelor opt jucătoare fără nevoia de a juca în optimi.

Miriam Bulgaru și Patricia Țig vor juca vineri, 13 septembrie, pentru un loc în semifinalele Țiriac Foundation Trophy. Bulgaru va juca împotriva rusoaicei Ibragimova (335 WTA), pe când Țig în fața unei jucătoare mai bine clasate.

„S-a schimbat!” Prieten bun al Simonei Halep, Horia Tecău dezvăluie ce va urma în cariera constănțencei