Murray, in finala la Montreal! La 2:00 la Sport.ro: Del Potro - Roddick

Murray, in finala la Montreal! La 2:00 la Sport.ro: Del Potro - Roddick Tenis

Elvetianul Roger Federer, numarul 1 mondial, si spaniolul Rafael Nadal, numarul 2 mondial, au fost eliminati la Mastersul de la Montreal, vineri, in sferturile de finala, de francezul Jo Wilfried Tsonga (numarul 7 mondial), respectiv argentinianul Juan Manuel del Potro (numarul 6).

AZI la 2:00 la Sport.ro: semifinala Del Potro - Roddick

Tsonga a trecut de Federer, cu scorul de 7-6 (7/5), 1-6, 7-6 (7/3), dupa ce a reusit sa revina in setul trei atunci cand era condus cu 5-1.

Adversarul francezului din semifinale va fi Andy Murray, care a trecut de Nikolai Davidenko (numarul 8), scor 6-2, 6-4. Scotianul nu a pierdut niciun set in trei meciuri la Montreal.

Argentinianul Del Potro a trecut de Nadal cu scorul de 7-6 (7/5), 6-1, si il va intalni in semifinale pe americanul Andy Roddick, pe care l-a invins in urma cu o saptamana la Washington.

Roddick a trecut in sferturi de sarbul Novak Djokovici, scor 6-4, 7-6 (7/4).

Nadal ar putea pierde locul 2 in clasamentul mondial, luni, in favoarea lui Murray.

Pentru prima oara in istoria clasamentului mondia, infiintat in 1973, in sferturile de finala ale unui turneu ATP s-au intalnit cei mai buni 8 jucatori din lume.

Prima semifinala este in aceasta seara la Sport.ro, de la 22:00.