Serena Williams, „antrenorul din umbră” de la US Open 2024. Cum i-a motivat pe Dimitrov și Tiafoe

Data publicarii: Luni 02 Septembrie 2024, 11:10
Data actualizarii: Luni 02 Septembrie 2024, 11:16

Serena Williams nu poate să stea prea departe de terenul de tenis.

Serena Williams i-a motivat pe Frances Tiafoe și Grigor Dimitrov, în ediția 2024 a Openului American.

Fosta jucătoare de tenis - retrasă definitiv după ediția din urmă cu doi ani a US Open - a fost văzută trăind cu intensitate partida câștigată de Tiafoe împotriva australianului Alexei Popyrin, tenismenul care l-a eliminat pe Novak Djokovic.

Serena Williams „i-a împins” pe Tiafoe și Dimitrov spre un duel direct în sferturile US Open 2024

Pătruns în sferturile de finală ale turneului major de la New York, după o victorie muncită în patru seturi, scor 6-4, 7-6, 2-6, 6-3, Frances Tiafoe a dezvăluit interacțiunea pe care a avut-o cu Serena Williams.

„Îmi spune că mă urmărește mereu, indiferent de rezultat. Mi-a spus că îi pare bine să vadă ce am realizat, fiind jucătorul de culoare care performează bine. Mi s-a părut foarte tare că mă vede în acest mod,” s-a destăinuit Tiafoe, conform UbiTennis

Bulgarul Dimitrov, succes în cinci seturi împotriva rusului Rublev, după 3 ore și 40 de minute

În legătură cu Grigor Dimitrov, bulgarul a recunoscut, pe teren, că Serena Williams i-a ținut un discurs motivațional.

„Pentru un motiv pe care nu îl cunosc, nu sunt emoționat în fața Serenei Williams. Dar mi-a ținut un discurs ieri,” a dezvăluit Dimitrov, potrivit TennisActu

Dimitrov a ajuns în faza ultimilor opt după o victorie extraordinară, semnată în cinci seturi în fața rusului Andrey Rublev, scor 6-3, 7-6, 1-6, 3-6, 6-3. Partida a durat trei ore și patruzeci de minute.

Grigor Dimitrov (9 ATP) și Frances Tiafoe (20 ATP) se vor duela în meci direct, în sferturile US Open 2024, marți, 3 septembrie.