Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 09:42
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 09:46

Sorana Cîrstea a dat vestea cea mare.

Sorana Cîrstea, una dintre cele mai apreciate jucătoare de tenis din România, a dat vestea mult așteptată de fanii săi: va reveni pe teren într-o săptămână.

Anunțul a fost făcut printr-o postare pe rețelele de socializare, după o perioadă dificilă marcată de o accidentare, urmată ulterior de o operație în Madrid.

• Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea will be back!

Cîrstea, care a stat departe de competiții pentru mai bine de două luni, a trecut printr-o perioadă de recuperare complexă, dar acum este pregătită să reia antrenamentele și să își reintre în formă pentru noul sezon.

În mesajul postat pe Instagram, sportiva a scris: „Înapoi pe teren într-o săptămână”.

Ultima sa apariție pe teren a fost la Wimbledon, unde a fost eliminată în primul tur de britanica Sonay Kartal, într-un meci care s-a încheiat cu scorul de 6-3, 2-6, 0-6. De atunci, Sorana Cîrstea a căzut în clasamentul WTA și a ajuns pe locul 65, după o pierdere de 25 de poziții.

Deși accidentarea a afectat-o din punct de vedere al clasamentului, românca se pregătește să își recâștige poziția pe scena internațională.

Cu un palmares impresionant și premii în valoare de peste 9,7 milioane de dolari câștigate în carieră, Sorana Cîrstea este hotărâtă să revină în forță și să își continue parcursul sportiv la cel mai înalt nivel.