VIDEO Alcaraz îl surclasează pe Djokovic în finala Wimbledon 2024 și face „dubla Paris - Londra”

Finala Wimbledon 2024 Carlos Alcaraz Novak Djokovic Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 14 Iulie 2024, 18:55
Data actualizarii: Duminica 14 Iulie 2024, 19:35

Rămâne cu șapte. Novak Djokovic a ratat, pentru al doilea an la rând, șansa de a egala recordul istoric deținut de Roger Federer: opt titluri cucerite pe iarba de la Wimbledon.

Carlos Alcaraz - Novak Djokovic 6-2, 6-2, 7-6
în finala Wimbledon 2024

6-2, 6-2, 7-6: game, set & meci, Carlos Alcaraz! La doar 21 de ani, spaniolul devine pentru a patra oară campion de Grand Slam și semnează dubla Roland Garros - Wimbledon, în acest sezon.

Este al doilea an la rând în care Alcaraz îl bate pe Djokovic în finala de la Wimbledon. În această primăvară, tânărul tenismen spaniol a câștigat, pentru prima oară în carieră, titlul de campion al Openului Francez, după o finală cu Alexander Zverev, încheiată scor 6-3, 2-6, 5-7, 6-1, 6-2.

Anul trecut, pe iarba londoneză, Alcaraz s-a impus împotriva lui Djokovic scor 1-6, 7-6, 6-1, 3-6, 6-4, întrerupându-i sârbului o invincibilitate pe Terenul Central întinsă pe durata a zece ani.

6-2, 6-2, 6-6: Alcaraz se scutură de emoțiile negative și conturează un game important, trimițând setul trei în tiebreak. E încă în grafic să încheie finala în minimum de seturi.

6-2, 6-2, 5-6: game, Djokovic! Prim moment de superioritate psihologică pentru Novak Djokovic, în această finală. De văzut cum va reacționa Carlos Alcaraz în acest moment critic.

6-2, 6-2, 5-5: re-break, Djokovic! Dincolo de momentul critic, „Nole” a egalat la cinci în contextul în care Alcaraz a avut trei mingi de meci consecutive. Uluitor moment psihologic, care se poate întoarce drastic în defavoarea spaniolului.

Carlos Alcaraz a servit impecabil în prima parte a game-ului, dar emoțiile l-au prins din urmă pe tânărul jucător spaniol.

6-2, 6-2, 5-4: break, Alcaraz! Spaniolul servește pentru al patrulea trofeu de mare șlem al carierei sale.

6-2, 6-2, 1-2: Djokovic rezistă admirabil în game-ul trei al setului trei. Anulează patru mingi de break și supraviețuiește, pentru moment, în finală.

6-2, 6-2: game și al doilea set, Carlos Alcaraz! 27-17, raportul punctelor jucate în manșa secundă, edificator pentru ce se întâmplă în aceste momente pe Terenul Central de la Wimbledon. Djokovic nu ține pasul cu Alcaraz și are acum în față o misiune improbabilă: câștigarea a trei seturi la rând.

6-2, 5-2: la indigo! Ibericul, aproape de o performanță incredibilă, la finalul primelor două seturi. Nimeni nu și-ar fi putut închipui o lejeritate atât de mare din partea spaniolului, în prima parte a finalei.

6-2, 1-0: set și break avans pentru Alcaraz. Djokoic nu pare „conectat” la ritmul partidei până acum.

6-2 se termină primul set al finalei de la Wimbledon. Alcaraz a obținut două break-uri; Djokovic câștiga cu 6-1 primul set al finalei Wimbledon 2023, dar avea să piardă meciul în cinci seturi.

4-1 în setul 1! Tenismenul din Murcia are dublu break avantaj în manșa inaugurală a finalei de la Wimbledon.

Carlos Alcaraz și Novak Djokovic se duelează în finala turneului de la Wimbledon pentru al doilea an la rând.

Dacă în 2023 tenismenul din Murcia a reușit marea surpriză și l-a depășit pe sârb în cinci seturi, „Nole” pare pregătit să nu mai cedeze psihic în acest ultim act, în încercarea de a-și contura eforturile de a egala recordul istoric deținut de Roger Federer pe iarba londoneză.

Campionul Wimbledon 2024 va încasa peste 3,2 milioane de euro

Enervat teribil de oportunitățile de break rarisime, ratate în setul cinci al finalei de anul trecut, Djokovic a părut că nu se mai poate mobiliza la timp pentru a evita înfrângerea care l-a ținut la doar șapte titluri cucerite în Londra.

Situația se poate schimba, în după-masa zilei de 14 iulie, când Carlos Alcaraz ar putea pierde prima sa finală de turneu de mare șlem.

Miza finalei întrece borna de 1,5 milioane de euro

Calificat în a patra a carierei, Alcaraz este considerat favorit la victorie, dar șansele par împărțite aproape egal.

Miza financiară a finalei Wimbledon 2024 numără 1.543.301 euro. Un milion și jumătate de euro este diferența dintre premiul pe care îl va încasa finalistul pierzător, 1,662,017 euro și marele cec pe care îl va încasa campionul Wimbledon 2024, care valorează 3,205,318 euro.

1-6, 7-6, 6-1, 3-6, 6-4 a fost scorul finalei Wimbledon 2023, câștigate de Carlos Alcaraz în detrimentul lui Novak Djokovic, după aproape cinci ore de joc.

EURO 2024 | Rezumat Spania - Franța 2-1